Jedan od legendarnih kolumbijskih narko-bosova i ključni operater kokainskog kartela Medelin pušten je iz saveznog zatvora u SAD i očekuje se da će biti deportovan nazad kući.
Zapisi američkog Biroa za zatvore pokazuju da je Fabio Očoa-Vaskez pušten na slobodu u utorak nakon što je odslužio 25 godina od 30-godišnje zatvorske kazne.
Očoa (67) i njegova starija braća stekli su bogatstvo kada je kokain počeo da preplavljuje SAD kasnih 1970-ih i ranih 1980-ih, prema američkim vlastima, do te mere da su 1987. godine bili uključeni na listu milijardera časopisa Forbs. Živeći u Majamiju, Očoa je vodio distributivni centar kokainskog kartela na čijem je čelu nekada bio Pablo Eskobar.
Iako je pomalo izbledeo iz sećanja kako se centar trgovine drogom pomerio iz Kolumbije u Meksiko, ponovo se pojavio u hit Netflik seriji „Narcos“ kao najmlađi sin elitne porodice Medeljin u stočarstvu i uzgoju konja, što je smanjilo oštar kontrast sa Eskobarom, koji je došao iz skromnijih korena.
Očoa je prvi put optužen u SAD za njegovu navodnu ulogu u ubistvu doušnika Uprave za borbu protiv droga Berija Sila 1986. godine – čiji je život popularizovan u filmu „American Made” iz 2017. sa Tomom Kruzom u glavnoj ulozi.
Prvobitno je uhapšen 1990. godine u Kolumbiji u okviru vladinog programa koji je obećao da narko-bosovi neće biti izručeni SAD-u.
Očoa je ponovo uhapšen i izručen SAD 2001. godine kao odgovor na optužnicu u Majamiju u kojoj su on i više od 40 ljudi imenovani kao deo zavere o švercu droge. Od njih, Očoa je bio jedini koji je odlučio da ide na suđenje, što je rezultiralo njegovom osudom i 30-godišnjom kaznom. Ostali optuženi dobili su znatno blaže kazne jer je većina njih sarađivala sa vladom.
Ričard Gregori, penzionisani pomoćnik američkog tužioca koji je bio u tužilačkom timu koji je osudio Očou, rekao je da vlasti nikada nisu uspele da zaplene sav prihod od ilegalne droge porodice Očoa i da očekuje da će se Očoa dobrodošao vratiti kući.
„On neće penzionisati siromaha, to je sigurno“, rekao je Gregori za Asošijeted pres.
Richard Klugh, advokat Očoe iz Majamija, odbio je da komentariše.
Ali tokom godina parnice, on je bezuspešno tvrdio da njegov klijent zaslužuje da bude prevremeno pušten jer je njegova kazna daleko premašila onu koja je bila odgovarajuća za količinu zaplenjenog kokaina koju su vlasti mogle da pripišu Očoi.