Iznenađujuće jednostavan način da sprečite kradljivce automobila

Iznenađujuće jednostavan način da sprečite kradljivce automobila

Rastuća stopa krađe vozila u nekim gradovima SAD skrenula je pažnju na nezgodnu istinu: sve veća količina tehnologije u našim vozilima može ih učiniti sve ranjivijim na hakovanje ili krađu.

Istraživački tim predvođen Univerziteta u Mičigenu razvio je rešenje koje koristi možda najnižu tehnološku karakteristiku današnjih vozila – pomoćnu utičnicu za struju, poznatu onima određenog uzrasta kao upaljač za cigarete.

Sada, tim je spreman da započne masovno testiranje Batteri Sleuth-a, sigurnosnog sistema vozila koji može da zaštiti od sofisticiranog bežičnog hakovanja, stare škole i svega između.

Batteri Sleuth zaobilazi i bežičnu komunikaciju od koje zavise privezci za ključeve i standardizovanu komunikacionu mrežu u vozilu koja se koristi u današnjim vozilima. Umesto toga, on potvrđuje autentičnost vozača merenjem fluktuacija napona u električnom sistemu vozila. Vozači komuniciraju sa njim preko uređaja sa tastaturom koji je priključen u pomoćnu utičnicu.

„Sjajna stvar u vezi sa utičnicom je njena jednostavnost — to je samo žica koja je povezana sa baterijom, tako da nema šta da se hakuje“, rekao je Kang Šin, Kevin i Nensi O’Konor profesor računarskih nauka na U-M i vodeći istraživač na projekat. „A stvaranje fluktuacija napona sa komponentama kao što su brisači ili brave na vratima je još jednostavnije.“

Batteri Sleuth isporučuje unapred određenu seriju fluktuacija napona — neku vrstu „naponskog otiska prsta“ — električnom sistemu automobila kada vozač unese numerički kod u uređaj sa tastaturom. Prijemnik tada prepoznaje ovaj otisak prsta i omogućava da se vozilo pokrene. Drajveri takođe mogu ručno da isporuče fluktuaciju napona koristeći pomoćne funkcije koje crpe energiju iz baterije. Oni mogu da izvedu neku kombinaciju pritiskanja brisača, uključivanja i isključivanja pokazivača pravca ili farova, ili zaključavanja i otključavanja vrata. Zasluge: Univerzitet u Mičigenu

Instaliran između akumulatora vozila i električnog sistema automobila, podrazumevani režim Batteri Sleuth-a omogućava bateriji da isporuči dovoljno struje za sisteme napajanja kao što su elektronika i svetla, ali ne dovoljno za napajanje startera vozila. Tek kada detektuje unapred podešenu seriju fluktuacija napona u električnom sistemu vozila, pojačava sok, omogućavajući punu snagu baterije do startera.

„Ideja o merenju fluktuacija u električnom sistemu automobila izgleda jednostavno, ali dizajniranje jednog uređaja koji to može precizno da uradi na hiljadama različitih modela vozila u različitim uslovima okoline postaje prilično komplikovano“, rekao je Liang He, docent računarskih nauka i inženjerstva na Univerzitet Kolorado, Denver i istraživač na projektu. „Radimo na dizajniranju sistema koji je dovoljno pametan da izmeri parametre vozila na koje je instaliran, a zatim se prilagodi da efikasno radi na tom vozilu.

Batteri Sleuth takođe ima odbranu za zaštitu od hakovanja ili fizičkih napada na sam uređaj, uključujući sirenu koja se oglašava ako se otkrije nezakonita aktivnost i otpornik koji isključuje električni sistem vozila ako je neovlašćeni izvor napajanja povezan sa vozilom. Sistem je dizajniran da radi ili kao dodatak postojećim vozilima ili kao trajno instalirana komponenta na novim vozilima.

„Krađa vozila koštaju vozače i osiguravajuća društva više od 4 milijarde dolara svake godine samo u Sjedinjenim Državama, a to je delom i zato što današnja vozila koriste mnoštvo kompjuterskih sistema koji nikada nisu bili dizajnirani da rade zajedno“, rekao je Šin. „Svaki novi sloj tehnologije uvodi nove bezbednosne propuste, i umesto da pokušavamo da zakrpimo svaki od njih, razvili smo sistem koji radi potpuno nezavisno.“

U studiji terenskog testiranja na osam vozila objavljenoj u julu 2022., istraživači su pokazali da je prototip Batteri Sleuth bio više od 99,9% efikasan u otkrivanju i sprečavanju nezakonite aktivnosti bez ometanja normalnog rada vozila. Tim planira da finansira opsežnije testiranje u UM-ovom Mciti test postrojenju. Sledeća faza procesa će takođe istražiti proširenje sistema kako bi mu se omogućilo da kontroliše ulazak u automobil, što ga čini korisnim za aplikacije kao što je deljenje vozila.

Na kraju trogodišnjeg projekta, tim ima za cilj da ima komercijalno održiv prototip koji se može proširiti na komercijalnu proizvodnju, prvo kao uređaj za odvraćanje od krađe, a potencijalno kasnije kao kompletan sistem za ulazak i kontrolu vozila koji bi mogao da zameni tradicionalni ključevi i privezci.