Manje penjača se borilo na planinu Fudži tokom ovogodišnje planinarske sezone, pokazuju preliminarni podaci, nakon što su japanske vlasti uvele ulazninu i dnevno ograničenje broja za borbu protiv prekomernog turizma.
Online rezervacije su ove godine doneli i zvaničnici zabrinuti za bezbednost i štetu po životnu sredinu na najvišoj planini u zemlji.
Broj penjača pao je za 14 odsto između početka jula — kada su staze za planinarenje vulkana otvorene za leto — i početkom septembra, prema ministarstvu životne sredine.
Da bi izračunalo svoje preliminarne brojke, ministarstvo je koristilo infracrvene uređaje postavljene na četiri staze.
Dolazi uprkos tome što Japan pozdravlja rekordan priliv stranih posetilaca, sa skoro 18 miliona turista koji su ušli u zemlju u prvoj polovini 2024.
Zvaničnici su prošle godine podigli uzbunu zbog prekomernog turizma na nekada mirnom mestu hodočašća, a lokalni guverner regiona Jamanaši upozorio je da „Planina Fudži vrišti“.
Ovog leta Ministarstvo životne sredine je izbrojalo oko 178.000 penjača, u poređenju sa više od 200.000 prethodne godine i pre pandemije.
Kapije za staze zatvorene su u utorak, čime je obeležen kraj sezone pešačenja. Preliminarni podaci traju do 4. septembra i biće ažurirani kasnije, rekao je zvaničnik ministarstva za AFP u sredu.
Planina je prekrivena snegom veći deo godine, ali tokom leta mnogi se muče kroz noć da bi videli izlazak sunca sa vrha od 3.776 metara (12.388 stopa).
Ove godine, startnina od 2.000 jena (14 dolara) plus opciona donacija je naplaćena na popularnoj stazi Jošida, sa ograničenjem na 4.000 dnevno. Ostale tri staze su ostale slobodne.
Izražena je zabrinutost da su neki penjači spavali na stazi ili palili vatru da bi se zagrejali, dok su se drugi razboleli ili povredili nakon što su pokušali da stignu do vrha bez prekida.
Planina Fudži je udaljena oko dva sata od centra Tokija vozom i može se videti kilometrima okolo.
Veličanstvena planina je simbol Japana koji je ovekovečen u bezbrojnim umetničkim delima, uključujući Hokusaijev „Veliki talas“.