Uticaj istrage od 6. januara na javno mnjenje SAD

Uticaj istrage od 6. januara na javno mnjenje SAD

Više od godinu dana istrage kongresnog komiteta i devet televizijskih saslušanja – stručno upakovanih od strane bivšeg izvršnog direktora ABC Nevs-a – u suštini nisu imali nikakav uticaj na javno mnjenje o pobuni u američkom Kapitolu 6. januara, pokazala je nova anketa.

Anketa Univerziteta Monmut, objavljena u utorak, pokazala je da je odbor Predstavničkog doma predvođen demokratama propao u svojim naporima da ubedi glasače da je bivši predsednik Donald Tramp odgovoran za kršenje Kapitola. Oko 38 odsto Amerikanaca veruje da je Tramp „direktno odgovoran“, što je manje u odnosu na 42 odsto pre televizijskih saslušanja, pokazalo je istraživanje.

„Čini se da senzacionalna otkrića tokom saslušanja nisu pomerila iglu javnog mnjenja o Trampovoj krivici ni za nerede ni za njegove lažne tvrdnje o izbornoj prevari“, rekao je Patrik Marej, direktor Instituta za ispitivanje javnog mnjenja Univerziteta Monmut.

Mnogi posmatrači nisu prihvatili Marejev argument da su saslušanja donela „senzacionalna otkrića“. Samo 23 odsto Amerikanaca posvetilo je „mnogu pažnju“ saslušanjima, nepromenjeno u odnosu na pre emitovanja, pokazala je anketa. Mišljenja su bila na sličan način statična o tome da li je predsednik Džo Bajden pobedio na izborima 2020. zbog prevare birača (29%, nepromenjeno u odnosu na pre saslušanja) i da li je kršenje Kapitola predstavljalo nered (64%, manje sa 65%).

Oko 52% ispitanika je reklo da se incident može ispravno opisati kao „pobuna“, u odnosu na 50% pre saslušanja, dok je 35% reklo da je to „legitiman protest“, u odnosu na 34%. Samo 8% je reklo da su saslušanja promenila njihove stavove, u odnosu na 6%.

Oko 40 odsto Amerikanaca, uključujući više od 80 odsto republikanaca, ima pozitivan stav o Trampu, praktično nepromenjen u odnosu na nivo iz novembra 2020, pokazala je anketa. Na drugom kraju spektra, 41 odsto Amerikanaca smatra da bi Tramp trebalo da bude optužen za zločine u vezi sa pobunom na Kapitolu, dok 35 odsto misli da bi takvo krivično gonjenje destabilizovalo politički sistem SAD.

„Kada smo objavili našu junsku anketu, rekao sam da komitet propoveda horu“, rekao je Marej. „Ovi trenutni rezultati sugerišu da od tada nisu regrutovali nijednog novog pevača.

Anketa je pokazala da 42 odsto Amerikanaca veruje da je politički sistem SAD „u osnovi zdrav“, što je pad sa 55 odsto u februaru 2020.

Komitet Predstavničkog doma angažovao je bivšeg izvršnog direktora ABC Nevs Džejmsa Goldstona da pomogne u organizovanju saslušanja za televizijsku publiku u udarnom terminu. Demokrate su pobunu hvalile kao rasno motivisanu pobunu i okrivile Trampa za podsticanje demonstranata zbog izborne prevare da blokiraju miran prenos vlasti. Kritičari, kao što je predstavnik Skota Perija (R-Pensilvanija), nazvali su saslušanja „prikaznim suđenjem“ u sovjetskom stilu.