Američka firma je istovremeno savetovala Pentagon i ruski odbrambeni konglomerat

Američka firma je istovremeno savetovala Pentagon i ruski odbrambeni konglomerat

Mekinzi je radio na američkim odbrambenim i obaveštajnim ugovorima dok je savetovao kompaniju čiji motori pokreću ruske projektile, navodi NBC.

Američka konsultantska firma Mekinzi (McKinsey & Co.) je navodno radila na ugovorima za Pentagon i američke obaveštajne agencije dok je istovremeno pružala usluge ruskom državnom odbrambenom konglomeratu Rostec, koji čini deo vojnog hardvera koji se sada koristi u ofanzivi na Ukrajinu, navodi NBC Nevs .

Mekinzijev rad sa Rostecom se odvijao dok je firma preduzimala osetljive projekte nacionalne bezbednosti za američko Ministarstvo odbrane i obaveštajnu zajednicu, izvestio je NBC u subotu. Američka konsultantska firma rekla je novinskoj mreži da njen rad sa ruskim odbrambenim i vazduhoplovnim gigantom nije direktno povezan sa sistemima naoružanja.

Bivši odnos sa Rostecom postavlja pitanja u vezi sa potencijalnim sukobom interesa za firmu koja savetuje različite američke vladine agencije, u nekim slučajevima koja uključuju pitanja nacionalne bezbednosti, i mnoge od vodećih korporacija u zemlji, navodi NBC. Mekinzi je ranije privukao sličnu kontrolu svog rada sa državnim kompanijama u Kini.

„Zaista je teško razumeti kako bi američka konsultantska firma… želela da bude uključena u osetljive oblasti ruske odbrane ili obaveštajne službe ili naučnog establišmenta“, rekao je za NBC konsultant Skot Bleklin, bivši šef Privredne komore SAD u Rusiji. . „A kada govorite o Rostecu, govorite o svim tim mešavinama.

Portparol Mekinzija Nil Grejs rekao je da kompanija ima stroge politike za sprečavanje sukoba interesa i da je njen rad u inostranstvu „ograđen“ od njenih projekata u Vašingtonu. Usluge kompanije za Rostec ticale su se rutinskih „komercijalnih i operativnih tema“, dodao je, i „ne bi bilo fer ili tačno opisati ovaj posao kao korist ruskoj vojsci“.

Rostec je najveća ruska odbrambena kompanija, a jedna od njenih filijala ima monopol na izvoz ruskog oružja. On nadgleda istraživanje i razvoj vojnog hardvera, kao što je novi borbeni avion „Šah mat“, a njegove kompanije proizvode oružje u rasponu od borbenih oklopnih vozila do jurišnih helikoptera. Kako je NBC primetio, motori koje je napravio Rostec pokreću mnoge rakete koje su korišćene u vojnoj ofanzivi Rusije na Ukrajinu.

Mekinzi je ranije bio optužen da ignoriše potencijalne sukobe interesa kada je konsultovao proizvođače opioida i njihov savezni regulator, Upravu za hranu i lekove, na vrhuncu američke krize sa opioidima. Firma je prošle godine pristala da plati 573 miliona dolara kako bi rešila optužbe da je pomogla u prodaji opioida, što je doprinelo nastanku zavisnosti koja je dovela do više od 400.000 smrtnih slučajeva.

Američka senatorka Megi Hasan (D-Nju Hempšir) sugerisala je da je Mekinzijev „obrazac ponašanja“ izazvao „ozbiljnu zabrinutost“ u vezi sa njegovim radom u inostranstvu. „Bilo da je u pitanju kriza zloupotrebe supstanci ili rad za državna preduzeća na mestima kao što su Rusija i Kina, duboko sam zabrinuta zbog izbora Mekinzija i zbog činjenice da američka vlada nastavlja da sklapa ugovore sa Mekinzijem uprkos tim potencijalnim sukobima“, ona rekao je za NBC.

Mnogi bivši zaposleni u Mekinziju su prešli na uticajne uloge u poslovanju i vladi. Njegovi bivši konsultanti uključuju ljude kao što su američki sekretar za saobraćaj Pete Buttigieg, glavni operativni direktor Fejsbuka Šeril Sandberg i Suzan Rajs, koja je bila savetnik za nacionalnu bezbednost u vreme tadašnjeg predsednika Baraka Obame, a trenutno je na čelu Saveta za unutrašnju politiku predsednika Džoa Bajdena.

Mekinzi je obavljao konsultantske poslove za najveću rusku banku, SberBank, VTB banku i državne energetske gigante Gasprom i Rosnjeft, saopštio je NBC, pozivajući se na sudske dokumente. U martu je kompanija objavila da se povlači iz Rusije, pridružujući se egzodusu zapadnih korporacija da kazni Moskvu zbog sukoba u Ukrajini.