Rojters: Reka Slana u Slovačkoj obojena u narandžasto

Rojters: Reka Slana u Slovačkoj obojena u narandžasto

Zagađena voda koja teče iz rudnika gvozdene rude u istočnoj Slovačkoj pretvorila je reku Slanu u narandžastu boju, ubijajući ribu i divlje životinje na dugim stazama pre nego što je stigla u Mađarsku u onome što se brzo razvija u ekološku katastrofu.

Slovačke vlasti kažu da preduzimaju korake da smanje količinu zagađene vode koja potiče iz rudnika, koji je u državnom vlasništvu.

Ali dalje na reci u slovačkom selu Nižna Slana, gde se nalazi rudnik, meštani su u očaju.

Tibor Varga, 35, lokalni hirurg i strastveni pecaroš, prati reku od februara kada je počelo zagađenje i kaže da je bio svedok sporog umiranja divljih životinja zbog visokog sadržaja gvožđa i cinka u reci.

„Nema živog bića ispod šljunka, možemo videti samo rđu“, rekao je, podižući svež uzorak.

„Ovaj visok sadržaj gvožđa pokriva škrge ribe i… smanjuje površinu na kojoj ribe dišu i one počinju da se guše.

Rudarska kompanija Rudne Bane saopštila je da je voda koja se uliva u reku podzemna voda koja izvire iz potopljenog džepa rude gvožđa, koji je bio iskopan do 2008. godine.

Njegov direktor Piter Zitnan rekao je Rojtersu da su „zbog hemijskih reakcija neki metali i drugi materijali dospeli u vodu koja ističe“, dodajući da je boja nastala zbog visokog nivoa gvožđa. Rekao je da to nije otrovno curenje.

Rudne Bane je podneo krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca, rekao je on i dodao da kompanija priprema postupak javne nabavke za proces kojim bi se nezagađena voda sa viših nivoa rudnika ispuštala direktno u reku.

Mađarski vodoprivredni organ uzima redovne uzorke vode iz Slane, zvane Sajo na mađarskoj strani, ali je saopštila da je reka na njenoj strani samo povremeno postajala „blago smeđa“ i da zbog značajnog razblaženja zagađenje nije narušilo kvalitet vode ili ubilo. riba u Mađarskoj.

Slovačko ministarstvo ekonomije saopštilo je da je 13. maja poručilo Rudne Bane da osigura da voda ne teče u dublje delove rudnika i zatražilo od ministarstva finansija da oslobodi 200.000 evra (211.460,00 dolara) za ublažavanje situacije, dodajući da je rudarska kompanija „bila nije odgovoran za situaciju koja je nastajala u poslednjih 10 godina“.

Slovačko ministarstvo životne sredine saopštilo je da su provere na najbližoj tački mađarskoj granici pokazale da nivoi potencijalno opasnih materijala ili elemenata nisu premašili prihvaćene ili „u normi“ nivoe uprkos tome što je reka još uvek crveno-narandžaste boje.

U mađarskom parlamentu, državni sekretar Balaž Orban rekao je ove nedelje da se zagađena voda iz rudnika gvožđa Nižna Slana uliva u reku bez ikakvog razblaživanja ili tretmana, što je „izazvalo ozbiljnu ekološku katastrofu na slovačkom delu reke“.

On je rekao da su vlasti dve zemlje sve vreme sarađivale.

Međutim, stanovnici obližnjih slovačkih sela i Sajopuspokija, prvog sela duž reke u Mađarskoj, žele da se brzo uvedu mere za zaustavljanje zagađenja.

„Katastrofa je. A neki kažu da možemo da jedemo ribu. Pa, ja ću je skuvati za svakoga ko ulovi ribu ovde, ako je uopšte i ostane“, rekao je Janoš Rađina, meštanin Plešivec, dok je šetao svojim pas uz obalu reke.