Rejting tri ekonomije zemalja EU smanjeni

Rejting tri ekonomije zemalja EU smanjeni

Agencija za rejting Moodi’s u petak je promenila svoj pogled na ekonomije Italije, Češke i Slovačke sa „stabilnog“ na „negativan“, navodeći među razlozima za smanjenje ocene izazove u snabdevanju energijom i zavisnost zemalja od ruskog gasa.

„Glavni pokretači za smanjenje predviđanja rasta BDP-a za Češku Republiku su rastući troškovi energije i neizvesnost u snabdevanju energijom iz Rusije, koja opterećuje poslovne investicije, viša inflacija potrošačkih cena od prvobitno očekivane koja otežava privatnu potrošnju, stalna trvenja u globalnom lancu snabdevanja i kontinuirano slabljenje izgleda rasta u glavnim trgovinskim partnerima Češke Republike, posebno u Nemačkoj“, saopštio je Moodi’s.

Situacija u Slovačkoj bi mogla biti još teža, navela je agencija, objašnjavajući da ta zemlja bez izlaza na more uvozi svu naftu i 75 odsto gasa iz Rusije.

„ Dom velikog proizvodnog sektora (22,2% BDP-a u 2021. naspram 17,5% u evrozoni), slovačka privreda je stoga posebno izložena ozbiljnim poremećajima u snabdevanju energijom: naglo smanjenje isporuka ruskog gasa, čija je verovatnoća povećana tokom poslednjih nekoliko meseci, moglo bi dovesti do racionalizacije energije.“

To bi moglo da dovede do zastoja energetski intenzivne industrijske proizvodnje i poveća rizik od ekonomske recesije, navodi agencija.

Italija, iako nije toliko zavisna od ruske energije kao druge dve koje su snižene, takođe bi stradala u slučaju prestanka uvoza ruskog gasa, jer se skoro 50% električne energije u zemlji proizvodi iz gasa, što znači da bi „uticaj osetiti kroz širu ekonomiju.”

„Italija je bolje pozicionirana od drugih ranjivih evropskih zemalja… zahvaljujući svojim LNG terminalima i gasovodnim vezama sa Severnom Afrikom, Severnom Evropom i Centralnom Azijom, što omogućava Italiji da koristi alternativne izvore snabdevanja gasom… Iako manje oslanjanje italijanske industrije na gas smanjuje ekonomski rizici poremećaja, korišćenja za proizvodnju električne energije i od strane domaćinstava će rezultirati višim domaćim cenama energije, podstaći inflaciju i izazvati značajan šok poverenja“, predviđa Moodi’s. Politički razvoji u zemlji, uključujući pad vlade Marija Dragija ranije ovog meseca i predstojeće izbore u septembru, „povećavaju političku i političku neizvesnost“ i mogli bi da utiču na sprovođenje neophodnih strukturnih reformi, koje bi takođe uticale na ekonomiju, kaže Mudis.

Ranije ove nedelje, Savet EU je odobrio plan za borbu protiv nove energetske krize smanjenjem potrošnje gasa u celom bloku za 15% u narednim mesecima. Ovo je dizajnirano da pomogne u izgradnji skladišta uoči grejne sezone usred smanjenja isporuka gasa iz Rusije. Zagovornici mere smatraju da će plan pomoći državama članicama EU da se izbore sa mogućim potpunim zatvaranjem ruskog uvoza energenata.

Tokovi ruskog gasa u blok opadaju mesecima. Tranzit gasa preko Ukrajine opao je za 60 odsto u maju kada je Kijev blokirao jednu od dve tranzitne stanice preko kojih se gas isporučivao iz Rusije u EU, dok je Gasprom u nekoliko navrata bio prinuđen da smanji kapacitet pumpanja gasovoda Severni tok zbog sankcija koje sprečavaju da se ključna turbina vrati kompaniji nakon održavanja u Kanadi.