Evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johansson predstavila je u utorak „novu strategiju rada“ koja ima za cilj povećanje broja slučajeva vraćanja ilegalnih migranata u zemlje njihovog boravka, prenosi „Evropska istina“.
Prema podacima Evropske komisije, samo 21 odsto migranata koji ilegalno uđu u EU vraća se kući, čak i ako dobiju negativnu odluku o svom zahtevu za azil od zemlje članice EU.
„Neophodno je da odmah nakon (negativne odluke) zemlje članice EU podnesu zahtev za readmisiju te zemlje (porekla). Onda možemo da sprovedemo odluku i da te ljude zapravo vratimo u zemlju porekla. Zato je toliko je važno da radimo zajedno. Države članice to ne mogu riješiti same, ali ni Evropska komisija to ne može riješiti sama“, rekao je Johanson novinarima u utorak.
Istovremeno, direktorka Evropskog saveta za izbeglice i prognanike Ketrin Vulard smatra da postoje i druga rešenja za problem ilegalnih migranata. Jedan od njih je širenje kanala legalnih migracija, koji su se u Evropi u poslednjih 20 godina zapravo smanjivali.
„Ovo (izbeglice) su ljudi koji možda žele da dođu u Evropu da nađu posao, a u isto vreme Evropi su potrebni radnici“, primećuje ona.
Prema zvaničnim podacima EU, u 2022. godini u zemljama bloka je podneto skoro 924.000 zahteva za azil, što je 50 odsto više nego 2021. godine. Najviše zahteva stiglo je u Francusku, Nemačku, Španiju i Austriju.
Neke zemlje članice EU tvrde da problem nije u tome što svi ilegalni migranti ne ispunjavaju uslove za međunarodnu zaštitu, već u tome što prijavom vrše preveliki pritisak na sistem azila.