Britanska policija istražuje onlajn pretnju J.K. Rovling

Britanska policija istražuje onlajn pretnju J.K. Rovling

Vlasti Ujedinjenog Kraljevstva saopštile su u nedelju da istražuju onlajn pretnju protiv autora J.K. Rouling nakon što je na društvenim mrežama ponudila podršku Salmanu Ruždiju, romanopiscu koji je napadnut prošle nedelje na jednom događaju u zapadnom Njujorku.

Nekoliko sati nakon napada na Ruždija, koji je izboden otprilike 10 puta dok se pripremao da govori u instituciji Chautaukua, Rovling je tvitovala svoje saučešće. Prvo je napisala na Tviteru: „Užasavajuća vest“, a zatim je dodala: „Trenutno se oseća veoma bolesno. Neka bude u redu.“

Kao odgovor, korisnik sa ručkom @MeerAsifAziz1 je odgovorio: „Ne brinite, vi ste sledeći.

Tvit je kasnije obrisan iako je nalog ostao aktivan od nedelje popodne.

Portparolka policije Škotske rekla je da su vlasti primile izveštaj o onlajn pretnji protiv Rouling i da je istraga u toku.

U subotu je Rouling (57), koja je napisala nagrađivane knjige „Hari Poter“, napala Tviter jer je dozvolila da nalog na društvenim mrežama koji je uputio pretnju ostane aktivan.

„@TvitterSupport Ovo su vaše smernice, zar ne?“ ona napisala. „Nasilje: Ne smete da pretite nasiljem protiv pojedinca ili grupe ljudi. Takođe zabranjujemo veličanje nasilja…”

Tviter nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

U nedelju je Varner Bros. Discoveri, zabavna kompanija koja stoji iza adaptacija filmova „Hari Poter“, ponudila izjavu u kojoj osuđuje napad na Rouling.

„Mi smo uz nju i sve autore, pripovedače i kreatore koji hrabro izražavaju svoju kreativnost i mišljenja“, navodi se u saopštenju kompanije, u kojoj se takođe izražava saučešće Ruždiju i njegovoj porodici.

„Kompanija oštro osuđuje svaki oblik pretnje, nasilja ili zastrašivanja kada se mišljenja, uverenja i misli mogu razlikovati“, navodi se u saopštenju.

G. Ruždi se sakrio 1989. godine, ubrzo nakon objavljivanja njegovog romana „Satanski stihovi“. Knjiga, koja je sadržavala izmišljene prikaze proroka Muhameda, uvrijedila je mnoge muslimane, a rezultirala je fetvom, ili vjerskim ediktom, ajatolaha Ruholaha Homeinija, vrhovnog vođe Irana, koji je pozvao muslimane da ubiju autora. 1998. godine, predsednik zemlje je rekao da Iran više ne podržava edikt.

Dok se Ruždi spremao da govori u instituciji Chautaukua, muškarac, koga je policija kasnije identifikovala kao Hadi Matar, 24, iz Nju Džersija, upao je na binu i izbo ga nožem. Ruždi ostaje u bolnici u Eriju, Pensilvanija, a njegov agent je u nedelju rekao da se oporavlja. Matar se izjasnio da nije kriv za napad.