Amerikanci vide sumorne ekonomske izglede

Amerikanci vide sumorne ekonomske izglede

Amerikanci su pesimističniji u vezi sa američkom ekonomijom nego u bilo kom trenutku od globalne finansijske krize 2008. godine, što sugeriše da predsednik Džo Bajden nije uspeo da ubedi glasače da se uslovi poboljšavaju pod njegovim vođstvom, pokazala je nova anketa.

Samo 12 odsto Amerikanaca veruje da nacionalna ekonomija „postaje bolje“, u poređenju sa 69 odsto onih koji vide da je „pogoršavanje“, prema anketi ABC Nevs/Ipsos objavljenoj u nedelju. Iako je anketa ponderisana demokratama, samo 37 odsto ispitanika odobrava Bajdenovo rukovanje ekonomijom, dok mu samo 29 odsto daje palac za suočavanje sa inflacijom, koja je na vrhuncu od 40 godina.

U stvari, samo tri meseca od američkih posrednih izbora, Bajden je dobio negativne ocene u svim kategorijama osim u svom odgovoru na pandemiju Covid-19. Predsednik je pokušao da ubedi Amerikance da je ekonomski oporavak na pravom putu – u jednom trenutku čak i lažno tvrdio da SAD imaju najbrže rastuću ekonomiju na svetu – ali republikanci i demokrate podjednako vide drugačiju realnost.

Kada je prošlomesečni izveštaj potvrdio da je najveća svetska ekonomija pala u recesiju, sa smanjenjem američkog BDP-a drugi kvartal zaredom, Bajden i drugi zvaničnici u njegovoj administraciji, uključujući ministarku finansija Dženet Jelen, odgovorili su pokušajem da redefinišu pojam recesije.

U pitanju je većina demokrata u američkom Domu i Senatu. Anketa ABC Nevs/Ipsos pokazala je da glasači više veruju republikancima nego demokratama da će bolje obaviti posao u borbi sa ekonomijom i inflacijom, sa odgovarajućim razlikama od 34-25 i 33-23. GOP takođe ima jake prednosti u pogledu cena benzina (33-24), poreza (31-25), kriminala (32-21) i imigracije (37-28). Demokrate ulivaju više poverenja u vezi sa Kovidom-19 (36-20), klimatskim promenama (37-19), nasilju sa oružjem (34-29) i abortusom (38-26).

Sa malom razlikom od 26 prema 25, Amerikanci su sigurniji da će republikanci izaći na kraj sa sukobom Rusije i Ukrajine. Samo 43 odsto ispitanika odobrava Bajdenovo bavljenje krizom u istočnoj Evropi, što je pad sa 48 odsto u martu, pokazala je anketa.

Samo 35% Amerikanaca je „veoma oduševljeno“ glasanjem u novembru, u odnosu na 40% kada su bili anketirani o istom pitanju u junu. Međutim, republikanci su zadržali motivacionu prednost, sa 47% ispitanika koji su skloni GOP-u reklo je da su veoma oduševljeni glasanjem, u poređenju sa 42% demokrata.

Kriza u Ukrajini doprinela je ekonomskim problemima SAD, a Bajden je okrivio ruskog predsednika Vladimira Putina za rekordne cene goriva. Samo 11 odsto Amerikanaca je kupilo priču da je Putin izazvao skok cena, prema anketi Rasmusena objavljenoj u junu. Bajdenov ukupni rejting odobravanja pao je na 38 odsto u julu, a sve do 1950-ih, on je bio najmanje popularan predsednik u ovoj fazi svog mandata u istoriji, pokazala je Galupova anketa.