Ambasadorka Ukrajine pozvao je Kanadu da odustane od popravke još 5 turbina Severnog toka

Ambasadorka Ukrajine pozvao je Kanadu da odustane od popravke još 5 turbina Severnog toka

Ambasadorka Ukrajine u Kanadi Julija Kovaliv pozvala je kanadsku vladu da poništi svoju odluku o održavanju ruskih turbina za Severni tok nakon što je Gasprom odbio da preuzme popravljenu turbinu iz Nemačke.

Ambasador je ovo izjavio u govoru pred kanadskim poslanicima, prenosi „Evropska pravda“.

Kovaliv je podsetio da je stav ukrajinske vlade od početka da je odluka o davanju dozvole za servis Siemens turbina bila veoma opasan presedan koji narušava međunarodnu solidarnost i protivreči se principu vladavine prava.

„U stvari, ovo izuzeće od sankcija je već povećalo osećaj nekažnjivosti Moskve. Ponavljamo ono što smo ranije rekli: jasno je da ruski zahtev za turbine nije imao tehničku osnovu i da je bio usmeren samo na još veći pritisak. Što više popuštate, Kremlj se oseća hrabrijim, insistirajući na daljim izuzecima. Jednostavno rečeno, to je klizav teren“, rekao je ambasador.

Prema njenim rečima, održavanje svih 6 turbina u Kanadi će ojačati sposobnost Rusije da teroriše Evropu i poremetiti napore za rešavanje problema klimatskih promena u godinama koje dolaze.

„Ako je razlog za izuzetak bio da spreči Rusiju da krivi sankcije za prekide isporuke gasa, sada je više nego jasno da će Rusija dodatnih 5 turbina kojima je dozvoljeno servisiranje u Kanadi pretvoriti u oruđe poniženja. Pozivamo vas: nemojte uzmi mamac“, rekla je Kovalov

Ona je naglasila da Ukrajina nastoji da radi sa evropskim zemljama na merama za smanjenje zavisnosti od gasa. „Nama je cilj da pomognemo korišćenjem ukrajinske gasne rute, nudeći skladišta gasa i snabdevajući EU dodatnom električnom energijom koja bi mogla da zameni do 5 milijardi kubnih metara ruskog gasa“, rekao je ambasador.

Podsetimo, kanadska vlada je pristala da napravi izuzetak od sankcija Rusiji i da turbinu Severnog toka, koja je bila na tehničkom održavanju u Kanadi, pošalje u Nemačku – kako bi izašla u susret Nemačkoj i smanjila rizike da Ruska Federacija neće nastaviti snabdevanje na PP1 nakon planiranih tehničkih radova.

Ranije su se u medijima pojavile informacije da je turbina za gasovod Severni tok-1 zaglavljena na putu u Nemačkoj zbog činjenice da Moskva još nije dostavila neophodna dokumenta za transport u Rusiju – posebno detalje o tome kada tačno treba da se uveze i preko koje carinarnice

Kremlj je demantovao medijske izveštaje da joj Rusija otežava vraćanje turbine, koju je Kanada vratila nakon servisiranja pod pritiskom Nemačke uprkos sankcijama. „Gasprom“ je saopštio da je dobio dokumentaciju za turbinu, ali „i dalje postoje pitanja“ u vezi sa dokumentima.

Gasprom je 3. avgusta saopštio da je zbog zapadnih sankcija nemoguće isporučiti Rusiju turbinom za Severni tok, koja se nalazila u Kanadi.

U tom kontekstu, Gasprom je najavio kvar još jedne turbine Severnog toka, što je dovelo do toga da gasovod radi sa 20% svog navedenog kapaciteta, što je izazvalo energetsku krizu u Evropi.