Visok krvni pritisak tokom trudnoće povezan sa kasnijim kognitivnim problemima

Visok krvni pritisak tokom trudnoće povezan sa kasnijim kognitivnim problemima

Poremećaji visokog krvnog pritiska tokom trudnoće povezani su sa povećanim rizikom od problema s razmišljanjem kasnije u životu, prema studiji objavljenoj u onlajn izdanju Neurologi od 1. marta 2023. Istraživači su otkrili da su oni sa ovim poremećajima imali veći rizik od kognitivnih problema u kasnijem životu od onih koji nisu imali visok krvni pritisak tokom trudnoće.

Takođe su otkrili da oni sa preeklampsijom, što je visok krvni pritisak koji se razvija na polovini trudnoće i obično zahvata bubrege i druge organe, mogu imati još veći rizik od kognitivnog pada kasnije u životu, u poređenju sa onima sa visokim krvnim pritiskom u trudnoći, a stanje sa visokim krvnim pritiskom u trudnoći, ali bez uticaja na bubrege ili druge organe.

„Dok je visok krvni pritisak tokom trudnoće, uključujući preeklampsiju, prepoznat kao faktor rizika za srčana oboljenja i moždani udar, naša studija sugeriše da on takođe može biti faktor rizika za kognitivni pad u kasnijem životu“, rekla je autorka studije Michelle M. Mielke, Doktorirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta Vake Forest u Vinston-Salemu, Severna Karolina, i član je Američke akademije za neurologiju.

U studiji je učestvovalo 2.239 učesnica sa prosečnom starošću od 73 godine. Istraživači su pregledali medicinske kartone za informacije o prethodnim trudnoćama.

Od učesnika, 1.854 osobe ili 83% imalo je najmanje jednu trudnoću, a 385 osoba ili 17% nikada nije imalo trudnoću ili je imalo trudnoću kraću od 20 nedelja. Od onih sa trudnoćom dužim od 20 nedelja, 100 je imalo gestacijski visok krvni pritisak, 147 je imalo preeklampsiju ili eklampsiju, a 1.607 je imalo normalan krvni pritisak. Preeklampsija je kada postoji višak proteina u urinu tokom trudnoće. Eklampsija je kada visok krvni pritisak tokom trudnoće izaziva jedan ili više napada, ponekad praćenih komom.

Za studiju, učesnici su radili devet testova pamćenja i razmišljanja svakih 15 meseci u proseku pet godina. Testovi su merili veštine razmišljanja i pamćenja, uključujući globalnu kogniciju, brzinu obrade, izvršnu funkciju, jezik i vizuelnu percepciju.

Sve u svemu, istraživači su otkrili da su osobe sa visokim krvnim pritiskom tokom trudnoće imale veći pad od onih bez visokog krvnog pritiska tokom trudnoće i onih koje nisu rodile na testovima globalne kognicije, pažnje, izvršne funkcije i jezika.

Nakon prilagođavanja starosti i obrazovanja, prosečan kompozitni rezultat svih testova pamćenja i razmišljanja učesnika sa bilo kojom vrstom poremećaja visokog krvnog pritiska imao je pad od 0,3 poena u poređenju sa onima koje nisu imale visok krvni pritisak tokom trudnoće sa padom od 0,05 bodova. Kada se posmatraju različite vrste poremećaja visokog krvnog pritiska, oni sa preeklampsijom su imali pad od 0,04 poena u poređenju sa onima sa drugim poremećajima krvnog pritiska i onima bez poremećaja krvnog pritiska, koji su oboje imali pad od 0,05.

Nakon prilagođavanja starosti i obrazovanja, one sa visokim krvnim pritiskom u trudnoći smanjile su se za 0,4 standardne devijacije tokom pet godina na testovima izvršne funkcije i pažnje, u poređenju sa onima koje su imale normalan krvni pritisak za sve trudnoće i smanjile su samo 0,1 standardnu devijaciju. Ovi rezultati su bili izraženiji kod onih koji su imali preeklampsiju, sa smanjenjem standardne devijacije od 0,5 na testovima izvršne funkcije i pažnje u poređenju sa smanjenjem od 0,1 za one koje su imale normalan krvni pritisak za sve trudnoće.

„Potrebno je više istraživanja da bi se potvrdili naši nalazi. Međutim, ovi rezultati sugerišu da je upravljanje i praćenje krvnog pritiska tokom i nakon trudnoće važan faktor za zdravlje mozga kasnije u životu“, rekao je Mielke.