Ubrzano širenje univerzuma možda se usporava

Ubrzano širenje univerzuma možda se usporava

Univerzum se i dalje širi ubrzanom brzinom, ali je možda usporio nedavno u poređenju sa pre nekoliko milijardi godina, rani rezultati najpreciznijeg merenja njegove evolucije do sada sugerisali su u četvrtak.

Iako su preliminarni nalazi daleko od potvrđenih, ako se održe, to bi dodatno produbilo misteriju tamne energije — i verovatno značilo da nešto važno nedostaje u našem razumevanju kosmosa.

Ove signale o promenljivim brzinama našeg univerzuma primetio je spektroskopski instrument tamne energije (DESI), koji se nalazi na vrhu teleskopa u Nacionalnoj opservatoriji Kitt Peak u američkoj državi Arizona.

Svaki od 5.000 optičkih robota instrumenta može da posmatra galaksiju 20 minuta, omogućavajući astronomima da ucrtaju ono što su nazvali najvećom 3D mapom univerzuma.

„Izmerili smo položaj galaksija u svemiru, ali i u vremenu, jer što su dalje, to se više vraćamo kroz vreme u sve mlađi i mlađi univerzum“, Arno de Matija, ko-vođa tumačenja podataka DESI. tim, rekao je AFP-u.

Samo godinu dana nakon petogodišnjeg istraživanja, DESI je već napravio mapu koja uključuje šest miliona galaksija i kvazara koristeći svetlost koja se proteže do 11 milijardi godina u prošlost univerzuma.

Rezultati su objavljeni na konferencijama u Sjedinjenim Državama i Švajcarskoj u četvrtak, uoči serije naučnih radova objavljenih u časopisu Journal of Cosmologi and Astroparticle Phisics.

DESI je na misiji da rasvetli prirodu tamne energije — teorijski fenomen za koji se smatra da čini otprilike 70 procenata univerzuma.

Još 25 procenata univerzuma je sastavljeno od jednako misteriozne tamne materije, ostavljajući samo pet procenata normalne materije — kao što je sve što možete videti.

Više od jednog veka naučnici znaju da je svemir počeo da se širi nakon Velikog praska, pre 13,8 milijardi godina.

Ali kasnih 1990-ih, astronomi su bili šokirani kada su otkrili da se širi sve većom brzinom.

Ovo je bilo iznenađenje jer se smatralo da gravitacija materije – i normalne i tamne – usporava svemir.

Ali očigledno je da je nešto teralo univerzum da se širi sve većim brzinama, pa je ovoj sili dato ime „tamna energija“.

Nedavno je otkriveno da se ubrzanje univerzuma značajno ubrzalo oko šest milijardi godina nakon Velikog praska.

U guranju i povlačenju između materije i tamne energije, čini se da ova poslednja ima prednost, prema vodećem modelu univerzuma koji se zove Lambda CDM.

Prema ovom modelu, sve brže širenje univerzuma naziva se „kosmološka konstanta“, koja je usko povezana sa tamnom energijom.

Direktor DESI-ja Majkl Levi rekao je da su do sada rani rezultati instrumenta pokazali „osnovno slaganje sa našim najboljim modelom univerzuma“.

„Ali takođe vidimo neke potencijalno zanimljive razlike koje bi mogle da ukažu na to da tamna energija evoluira s vremenom“, rekao je Levi u izjavi.

Drugim rečima, podaci „izgleda da pokazuju da kosmološka konstanta Lambda zapravo nije konstanta“, jer bi tamna energija prikazivala „dinamiku“ i menjala ponašanje, rekao je De Mattia.

Ovo bi moglo da sugeriše da se – nakon prebacivanja u visoku brzinu šest milijardi godina nakon Velikog praska – brzina kojom se univerzum širi „usporila u poslednje vreme“, rekao je istraživač DESI Kristof Ječe.

Da li se tamna energija zaista menja tokom vremena, trebalo bi da se proveri pomoću više podataka iz DESI-ja i drugih instrumenata, kao što je svemirski teleskop Euclid.

Ali ako se to potvrdi, naše razumevanje univerzuma će verovatno morati da se promeni da bi se prilagodilo ovom čudnom ponašanju.

Na primer, kosmološka konstanta bi se mogla zameniti nekom vrstom polja vezanog za neku još nepoznatu česticu.

To bi čak moglo da zahteva ažuriranje jednačina Ajnštajnove teorije relativnosti „tako da se ponašaju malo drugačije na skali velikih struktura“, rekao je De Mattia.

Ali još nismo tamo.

Istorija nauke prepuna je primera u kojima su „odstupanja ovog tipa uočena pa vremenom razrešena“, naglasio je De Matija.

Na kraju krajeva, Ajnštajnova teorija relativnosti je izdržala više od jednog veka naučnog bockanja i podsticanja i još uvek stoji jača nego ikad.