Naučnici iz Kanade otkrili ključne uvide u aktivaciju neuronskih matičnih ćelija

Naučnici iz Kanade otkrili ključne uvide u aktivaciju neuronskih matičnih ćelija

Tim istraživača sa Univerziteta u Otavi, predvođen dr. Armenom Saghastianom, otkrio je novi mehanizam koji reguliše aktivaciju neuronskih matičnih ćelija (NSC), ključnih za regeneraciju mozga. Ova studija, objavljena u prestižnom časopisu Cell Stem Cell, ima potencijal da unapredi tretmane neuroloških bolesti i starenja.

Istraživači su otkrili da neuronske matične ćelije ne funkcionišu izolovano, već aktivno komuniciraju sa svojim „ćerkama“ ćelijama – novonastalim ćelijama koje proizvedu deobom. Ova povratna sprega igra ključnu ulogu u odlučivanju da li će matične ćelije ostati u uspavanom stanju (kvijescentnosti) ili će se aktivirati i diferencirati u neurone i glijalne ćelije.

„Ovo je slično odnosu roditelja i deteta – roditelji stalno prate povratne informacije od svoje dece i donose odluke na osnovu njih“, objašnjava dr. Saghastian. Studija pokazuje da mali broj potomaka podstiče aktivaciju matičnih ćelija, dok ih veći broj drži u stanju mirovanja.

Još jedan značajan nalaz ove studije jeste uloga kalcijumske signalizacije u neuronskim matičnim ćelijama. Prvi put je pokazano da NSC koriste ove signale za integraciju i dekodiranje informacija iz svog mikrookruženja, što ima dalekosežne posledice za razumevanje regeneracije mozga i potencijalne terapijske primene.

Ova istraživanja otvaraju vrata za nove tretmane neurodegenerativnih bolesti i poboljšanje regenerativnih sposobnosti mozga. Naučnici sada planiraju da istraže kako interakcije NSC-a sa drugim ćelijama mozga utiču na neurološke poremećaje i proces starenja.