Ribe mogu da izaberu svoj rođendan, a mi konačno znamo kako

Ribe mogu da izaberu svoj rođendan, a mi konačno znamo kako

Embrioni mnogih vrsta riba imaju određenu kontrolu nad tim kada se izlegu, efektivno birajući svoje rođendane.

Studija istraživača sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu u Izraelu sada otkriva hemijske i biološke procese koji omogućavaju da se to dogodi, pokazujući kako pojedinačni embrioni vremenski određuju svoj nastanak sa optimalnim faktorima životne sredine.

Naučnici su proučavali jaja zebrice (Danio rerio), otkrivši da je oslobađanje hormona koji oslobađa tirotropin (Trh) iz embriona bilo ključno u proizvodnji enzima za rastvaranje zida jajeta.

„Izležavanje je kritičan događaj u istoriji života oviparnih vrsta“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

„Odluka o izlegu često je pažljivo tempirana kako bi se poklopila sa povoljnim uslovima koji će poboljšati preživljavanje u ranim fazama života.“

Vrste riba koriste mnogo različitih strategija izleganja i pokretača: zebrice, na primer, obično čekaju dnevnu svetlost. Riba klovn i halibut čekaju mrak. Kalifornijski grunion čeka da bude ispran u more.

Istraživanje predstavlja dokaze o mehanizmima koji stoje iza ovog kašnjenja. Kod zebrice, TRH se isporučuje u žlezdu za izleganje putem krvotoka, prema instrukciji neuronskog kola koje se formira neposredno pre izleganja i nestaje odmah nakon toga.

I to nije samo zebra: istraživači su proučavali i medaku (Orizias latipes), daleko srodnu vrstu.

Evolucioni putevi medake i zebrice su se razdvojili pre nekih 200 miliona godina, ali je isti proces izleganja izazvan Trh identifikovan kod dve vrste, uprkos njihovim razlikama u žlezdama za izleganje, tipovima enzima i embrionalnim periodima.

„Koristeći imunološko bojenje, primetili smo da poput zebrice, embrioni medake formiraju prolazni Trh krug neposredno pre izleganja koji nestaje u larvama nakon izleganja“, pišu istraživači.

Kod ljudi i drugih sisara, Trh pomaže u kontroli ključnih bioloških procesa, uključujući puls i brzinu metabolizma. Primetno je da se isti neurohormon takođe koristi na drugačiji način u ribama, što je možda još jedan pokazatelj divergentnih evolucionih puteva.

Istraživači sada žele da istraže detalje procesa izleganja zebrica, kao i sličnosti i razlike koje bi mogle postojati u drugim vodenim vrstama sa različitim pristupima izlegu.

Klimatske promene su još jedno razmatranje za buduća istraživanja: kako svet postaje topliji, ako želimo da očuvamo vrste za generacije koje dolaze, moramo da razumemo kako više temperature mogu uticati na donošenje odluka o izlegu koje je evoluiralo tokom stotina milionima godina.

„Bilo bi zanimljivo testirati koliko je uloga Trh-a očuvana u ovom procesu i proučavati varijacije u strukturi i funkciji kola za izležavanje između vrsta sa različitim strategijama izleganja“, pišu istraživači.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Science.