Retki rimski dodekaedar pronađen u Engleskoj zbunjuje arheologe

Retki rimski dodekaedar pronađen u Engleskoj zbunjuje arheologe

Rimski dodekaedri su nešto kao enigma: nema poznatog pomena ovih 12-stranih, šupljih predmeta u drevnim rimskim tekstovima ili slikama.

Prvi put otkriveni u 18. veku, oko 130 dodekaedara je pronađeno širom Rimskog carstva, mada je zanimljivo da je većina pronađena u severnoj Evropi i Britaniji, a nijedan nije pronađen u Italiji.

Dodekaedri su prilično zamršeni, sa velikim brojem okruglih rupa, sa dugmadima koji uokviruju rupe. Za njihovu izradu bio bi potreban veoma vešt majstor. Napravljeni su od legure bakra i bili bi prilično skupi, zbog količine vremena i metala koji su utrošeni za njihovo stvaranje, što doprinosi njihovoj intrigi.

Ja sam deo lokalne arheološke grupe koja stoji iza nedavnog otkrića rimskog dodekaedra u Norton Dizniju, blizu Linkolna.

Bio je to pravi vrtlog za našu grupu, od šoka na dan pronalaska predmeta, kada su svi na licu mesta brujali od uzbuđenja i neverice, do suočavanja sa svom pažnjom kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou. Bilo je divno prisustvovati interesovanju za naše otkriće i istoriju Norton Diznija.

Bilo je brojnih sugestija arheologa i javnosti o tome šta je dodekaedar mogao biti. Neki pretpostavljaju da su to bili religiozni predmeti, alati za pletenje, merni instrumenti ili igračke za stres. Zbog visokog nivoa umešnosti, neki su sugerisali da su to bio način da majstori pokažu svoje stručne sposobnosti.

Ne postoji uniformnost u veličini ili obliku dodekaedara do sada pronađenih, niti u njihovom metalnom sastavu, pa čak ni u nivou izrade. Da su to bili važni predmeti, očekivali bismo da otkrijemo i kontekstualne dokaze u arheološkim zapisima, kao što su prikazi na slikama ili mozaicima.

Čini se da će ovaj objekat još neko vreme ostati misterija – što bi moglo biti razlog zašto je toliko ljudi fasciniralo njime.

U junu 2023., Norton Diznijeva arheološka grupa (NDAG) (čiji sam ja blagajnik) izvršila je iskopavanje lokalne zajednice na polju blizu sela Norton Dizni u Linkolnširu.

Otvorena su četiri rova, a u četvrtom rovu – u onome što je izgledalo kao velika jama – pronađen je savršeno izrađen dodekaedar. To je 33. koji se nalazi u Engleskoj i prvi koji se nalazi u Midlendsu.

Postoji nekoliko stvari koje čine ovo otkriće posebno posebnim. Prvo je njegova veličina, jer se smatra da je jedan od najvećih primera u Britaniji. Drugo je visok stepen očuvanosti objekta. Kako je Ričard Parker, sekretar NDAG-a, objasnio: „Naš je u apsolutno fantastičnom stanju. Potpuno je neoštećen i nema nikakvih dokaza da je uopšte istrošen“.

Dodekaedar je podvrgnut nekoj početnoj analizi kako bi pokušao da pruži još neke naznake o tome. Ručnu KSRF (Ks-Rai fluorescenciju) analizu, tehniku koja se koristi za analizu sastava elemenata, sproveo je arheometalurg Gerri McDonnell, stručnjak za ranu upotrebu i proizvodnju metala od strane ljudi. Pokazalo se da je sastav predmeta uglavnom bio mešavina legure bakra (75%), sa kalajem (7%) i olova (18%).

Norton Diznijev dodekaedar meri oko 8 cm u prečniku i teži 245 grama. Takođe je skeniran pomoću 3D skenera u saradnji sa Univerzitetom Linkoln, a kasnije ove godine biće poslat Univerzitetu Njukasl na dalju naučnu analizu.

Zanimljivo je i samo mesto nalaza. Krhotine grnčarije iz brojnih rovova datiraju od gvozdenog doba do rimskog perioda, pokazujući dugu, kontinuiranu upotrebu zemljišta.

U blizini lokaliteta nalazi se i rimska vila koja je iskopana 1935. Ostaci skeleta pronađeni u vili sugerišu da je bila nastanjena u kasnom rimskom periodu, a da je mesto vile kasnije ponovo korišćeno kao groblje. Godine 1989. detektor metala je otkrio figuricu božanstva romano-britanskog konjanika u blizini rimske vile, koja se trenutno nalazi u Britanskom muzeju.

Ima još toliko toga da se nauči o lokaciji i samom dodekaedru. Rov u kome je pronađen nije u potpunosti iskopan 2023. godine zbog vremenskih i finansijskih ograničenja (NDAG se oslanja isključivo na donacije), jer je pronađen pretposlednjeg dana iskopavanja.

Ali NDAG će se ovog juna vratiti na lokaciju kako bi ponovo otvorio nekoliko rovova i u potpunosti iskopao jamu u kojoj je pronađen dodekaedar. Ovo će, nadamo se, pružiti bolju sliku o tome za šta je tačno korišćeno mesto i zašto je misteriozni dodekaedar tamo postavljen.