Dugo se smatralo da srce kontroliše isključivo autonomni nervni sistem, koji prenosi signale iz mozga. Neuronska mreža srca, koja je ugrađena u površinske slojeve srčanog zida, smatra se jednostavnom strukturom koja prenosi signale iz mozga. Međutim, nedavna istraživanja sugerišu da ima napredniju funkciju od toga.
Studija pod nazivom „Dekodiranje molekularne, ćelijske i funkcionalne heterogenosti intrakardijalnog nervnog sistema zebrice“ objavljena je u Nature Communications 4. decembra 2024.
Naučnici su sada otkrili da srce ima svoj složeni nervni sistem koji je ključan za kontrolu njegovog ritma.
„Ovaj ‘mali mozak’ ima ključnu ulogu u održavanju i kontroli otkucaja srca, slično kao što mozak reguliše ritmičke funkcije kao što su kretanje i disanje“, objašnjava Konstantinos Ampatzis, glavni istraživač i docent na Odeljenju za neuronauku Karolinska instituta, Švedska. , koji je vodio studiju.
Istraživači su identifikovali nekoliko tipova neurona u srcu koji imaju različite funkcije, uključujući i malu grupu neurona sa svojstvima pejsmejkera. Ovo otkriće dovodi u pitanje trenutni pogled na to kako se kontroliše otkucaji srca, što može imati kliničke implikacije.
„Bili smo iznenađeni kada smo videli koliko je složen nervni sistem u srcu“, kaže Ampatzis. „Bolje razumevanje ovog sistema moglo bi dovesti do novih uvida u srčane bolesti i pomoći u razvoju novih tretmana za bolesti kao što su aritmije.“
Studija je sprovedena na zebrici, životinjskom modelu koji pokazuje velike sličnosti sa ljudskim otkucajima srca i ukupnom srčanom funkcijom. Istraživači su uspeli da mapiraju sastav, organizaciju i funkciju neurona u srcu koristeći kombinaciju metoda kao što su sekvenciranje RNK jedne ćelije, anatomske studije i elektrofiziološke tehnike.
„Sada ćemo nastaviti da istražujemo kako mozak srca stupa u interakciju sa stvarnim mozgom da reguliše funkcije srca u različitim uslovima kao što su vežbanje, stres ili bolest“, kaže Ampatzis. „Cilj nam je da identifikujemo nove terapeutske ciljeve ispitivanjem kako poremećaji u neuronskoj mreži srca doprinose različitim srčanim poremećajima.“