Tim naučnika sa Univerziteta Kalifornija u Santa Kruzu (UC Santa Cruz) završio je prvi potpuni genom pacifičke banane (Ariolimax columbianus), ikončne vrste koja obitava u obalnim šumama Kalifornije i koja je ujedno i maskota univerziteta.
Ovaj značajan poduhvat otvoriće vrata daljem istraživanju jedinstvenih genetskih karakteristika ovih stvorenja, uključujući njihovu sposobnost samooplodnje i proizvodnju karakteristične lepljive sluzi. Sekvencirani genom će takođe doprineti projektima očuvanja biodiverziteta, s obzirom na to da je pacifička banana jedna od 230 vrsta obuhvaćenih Kalifornijskim projektom za očuvanje genoma (CCGP).
Studija, objavljena u časopisu Heredity, pokazala je da postoje tri glavne populacije pacifičkih banana širom Kalifornije, što ukazuje na dugu genetsku razdvojenost ovih grupa. Naučnici su primetili da se ove životinje retko međusobno ukrštaju, što ih čini interesantnim indikatorima klimatskih promena i ekoloških uslova u različitim regionima.
Iako je sekvenciranje genoma bilo izazovno zbog hemijskih svojstava sluzi koju proizvode ove životinje, tim istraživača uspeo je da prikupi i obradi DNK uzorke iz više od 100 jedinki. Konačni genom pacifičke banane izmeren je na 2,3 gigabaze, što je veličina bliska ljudskom genomu.
Dalja istraživanja fokusiraće se na evoluciju ove vrste, njihovu genetsku raznolikost i potencijalne primene otkrića u oblastima biologije i očuvanja prirode.