Najstariji fosil ljudskog pretka otkriven u zapadnoj Evropi, kažu arheolozi

Najstariji fosil ljudskog pretka otkriven u zapadnoj Evropi, kažu arheolozi

Fosil delimične ljudske lobanje je najstariji u zapadnoj Evropi, saopštili su arheolozi. Ovaj fosil, star između 1,1 i 1,4 miliona godina, pronađen je u severnoj Španiji 2022. godine. Ovo otkriće pruža nove uvide u migracije ljudskih predaka.

Fosil, koji uključuje deo leve jagodične kosti i gornje vilice, otkriven je tokom arheoloških iskopavanja. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature, ovo je prvi značajan fosil stariji od milion godina pronađen u zapadnoj Evropi.

Eric Delson, paleontolog iz Američkog muzeja prirodne istorije, istakao je uzbudljivost ovog otkrića. Prethodno su u Gruziji pronađeni stariji fosili ljudskih predaka, stari oko 1,8 miliona godina.

Fosil iz Španije predstavlja prvi dokaz da su ljudski preci „izlazili u Evropu“ u to vreme, rekao je Rick Potts, direktor Smithsonianovog programa o ljudskim poreklima. Međutim, još uvek nema dokaza da su najraniji dolasci opstali duže vreme.

Rosa Huguet, arheolog iz Katalonskog instituta za paleoekologiju i društvenu evoluciju, napomenula je da fosil pokazuje sličnosti sa Homo erectus, ali i određene anatomske razlike. Homo erectus se pojavio pre oko 2 miliona godina i migrirao iz Afrike u Aziju i Evropu.

Identifikacija grupe ranih ljudi kojoj fosil pripada može biti izazovna, posebno kada se radi o samo jednom fragmentu. Isti pećinski kompleks u Atapuerca planinama, gde je pronađen novi fosil, ranije je otkrio značajne tragove drevne ljudske prošlosti. Istraživači su takođe pronašli novije fosile Neandertalaca i ranih Homo sapiensa.