Egipat otkriva skriveni hodnik u piramidi u Gizi

Egipat otkriva skriveni hodnik u piramidi u Gizi

Međunarodni istraživački tim otkrio je ranije nepoznatu komoru u Keopsovoj piramidi u Gizi. Već 2016. merenja su dala razlog da se pretpostavi postojanje skrivenog šupljeg prostora u blizini blokova ševrona iznad ulaza.

Sada su naučnici sa Tehničkog univerziteta u Minhenu (TUM) koristili ultrazvuk i endoskopiju kako bi dali važan doprinos potvrđivanju ove pretpostavke. Status egipatske piramide kao jedne od najbolje istraženih građevina na svetu čini ovaj nalaz posebno važnim.

Keopsova piramida se smatra najvećom i najstarijom od piramida u Gizi. Kao deo jednog od sedam svetskih čuda antičkog sveta, temeljno je istražen; međutim, struktura još uvek krije mnoge neotkrivene tajne. Istraživači TUM-a su sada rešili još jednu od misterija piramide.

Kao deo međunarodnog istraživačkog tima „ScanPiramids“ minhenski naučnici su dokazali postojanje prazne komore koja se do sada postavljala samo na osnovu podataka merenja. Šuplji prostor se nalazi iznad prvobitnog ulaza u piramidu, koji nije dostupan javnosti.

U 2016. nekoliko merenja japanskih i francuskih istraživača pružilo je dokaze o postojanju komore. Istraživačka grupa TUM je na brodu od 2019. godine, pomažući u istraživanju piramide u potrazi za skrivenim strukturama. Koriste različite metode ispitivanja bez razaranja koje omogućavaju sagledavanje kamenih blokova i područja iza njih.

„Piramide su svetska baština. To znači da moramo da budemo posebno oprezni kada sprovodimo naša istraživanja kako ne bismo ništa oštetili. Radimo na Keopsovoj piramidi sa radarskim i ultrazvučnim mernim uređajima koji se mogu koristiti na nedestruktivnoj osnovi, a delimično čak i bez kontakta“, kaže prof. Kristijan Grose, TUM Katedra za nedestruktivna ispitivanja.

Prvi merni uređaji dali su dobar prvi utisak o situaciji. Naučnici su potom koristili endoskopiju da bi potvrdili pretpostavku. Tim je pronašao otvor između kamenja ševrona, čvrste kamene konstrukcije, kroz koji su mogli da provuku cev u komoru. Zatim su ovu cev koristili kao vodič za sočivo endoskopske kamere. Kamera je potvrdila postojanje šupljeg prostora.

„Otkrivanje šupljeg prostora u piramidi je već nešto posebno. Ali činjenica da je ova komora dovoljno velika da primi nekoliko ljudi, to čini otkriće još važnijim“, kaže prof. Grose.

Komora je veća nego što su istraživači pretpostavili u prošlosti. Prvobitni izmereni podaci su ukazivali na postojanje koridora dužine najmanje pet metara; međutim, prema prvim procenama, dužina komore znatno premašuje ovu dužinu. U komori se ne vide otisci stopala ili drugi dokazi ljudske aktivnosti. Stoga istraživačka grupa pretpostavlja da ovu prostoriju niko nije video otprilike poslednjih 4.500 godina.

Određivanje nekadašnje namene novootkrivene komore i onoga što se nalazi iza zadnjeg zida prostorije zahtevaće dodatna istraživanja. Potvrđeni nalazi ističu potrebu za daljim istraživanjem egipatskih piramida, a posebno vrednost novog pristupa koji koristi kombinaciju različitih tehnologija i procedura testiranja.