Deca sa visokim krvnim pritiskom često postaju odrasli sa visokim krvnim pritiskom

Deca sa visokim krvnim pritiskom često postaju odrasli sa visokim krvnim pritiskom

Visok krvni pritisak kod dece nije neuobičajen, a istraživanja pokazuju da može dovesti do visokog krvnog pritiska u odrasloj dobi, kao i problema sa srcem, krvnim sudovima i bubrezima, navodi se u novom naučnom saopštenju Američkog udruženja za srce objavljenom danas u Časopis Udruženja za hipertenziju. Naučna izjava Američkog udruženja za srce je stručna analiza trenutnih istraživanja i može poslužiti za buduće smernice.

Procenjuje se da 2-5% dece ima hipertenziju ili visok krvni pritisak, a primarna hipertenzija – što ukazuje da nije posledica osnovnog zdravstvenog stanja – sada je najčešći tip visokog krvnog pritiska kod dece, posebno kod adolescenata. Nova naučna izjava daje pregled trenutnih dokaza o tome šta dovodi do visokog krvnog pritiska kod dece i adolescenata, i naglašava kliničke i javnozdravstvene implikacije za zdravstvene radnike, istraživače i javnost.

„Primarna hipertenzija u detinjstvu nije benigno stanje“, rekla je Bonita Falkner, MD, FAHA, predsednica komiteta za pisanje naučnih izjava i emeritus profesor medicine i pedijatrije na Univerzitetu Tomas Džeferson u Filadelfiji. „Ovo je zdravstveni problem koji se često pojačava životnim stilom i ponašanjem, od kojih se mnoga mogu menjati. Pošto deca sa visokim krvnim pritiskom imaju tendenciju da održavaju visok krvni pritisak u odrasloj dobi, dijagnosticiranje i odgovarajuće lečenje visokog krvnog pritiska u mladosti je imperativ kako bi se osiguralo poboljšao životno zdravlje što je ranije moguće.“

Krvni pritisak se beleži pomoću dva broja: sistolni krvni pritisak (najviši broj u očitavanju krvnog pritiska) označava pritisak koji krv vrši na zidove arterija kada srce kuca; a dijastolni krvni pritisak (donji broj u očitavanju krvnog pritiska) ukazuje na pritisak koji krv vrši na zidove arterija dok se srce odmara između otkucaja. Visok krvni pritisak nastaje kada je sila krvi koja teče kroz krvne sudove konstantno prevelika. Oštećenje od visokog krvnog pritiska može dovesti do srčanih bolesti koje potencijalno mogu dovesti do srčanog udara, moždanog udara, bolesti bubrega, bolesti perifernih arterija, gubitka vida, angine (bol u grudima) i još mnogo toga.

Neki faktori koji mogu doprineti visokom krvnom pritisku kod dece se ne mogu menjati, kao što su genetika, niska porođajna težina, pa čak i izloženost životnoj sredini. Jedna velika studija u Kini procenjivala je decu uzrasta od 7 do 18 godina i otkrila vezu između zagađenja vazduha od industrijskih i automobilskih emisija i drugih zagađivača i povećanog rizika od abnormalnog krvnog pritiska.

Postoje neki značajni faktori rizika za visok krvni pritisak koji se mogu modifikovati da bi se poboljšali nivoi krvnog pritiska, uključujući gojaznost, fizičku aktivnost i ključni faktor — ishranu. Nedavna meta-analiza 18 studija sa visokokvalitetnim podacima o unosu natrijuma i krvnom pritisku pokazala je da su očitanja sistolnog krvnog pritiska porasla za 0,8 mm Hg, a nivoi dijastolnog krvnog pritiska porasli za 0,7 mm Hg za svaki dodatni gram dnevnog unosa natrijuma. Ovo je zabrinjavajuće jer je unos natrijuma ishranom u SAD među decom iznad preporučenih smernica za ishranu, prema izveštaju Nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine iz 2019.

„Zdrav način života u detinjstvu može biti od velike pomoći u ublažavanju rizika od razvoja hipertenzije u mladosti“, rekao je Falkner. „Važne su preventivne mere za porodice koje promovišu zdrav stil života kod dece, kao što su zdrava ishrana, podsticanje fizičke aktivnosti koja dovodi do poboljšanja fizičke kondicije i zdravog sna i izbegavanje razvoja gojaznosti. Redovno praćenje krvnog pritiska od strane lekara je takođe od suštinskog značaja, tako da ako je visok krvni pritisak prisutan, može se brzo otkriti i rešiti.“

Prepoznavanje visokog krvnog pritiska kod dece i adolescenata koji su inače zdravi i bez simptoma može biti izazov. Zdravstveni radnici treba da budu obučeni o specifičnim tehnikama za preciznije merenje pedijatrijskog krvnog pritiska, a ako su nivoi povišeni, krvni pritisak deteta treba proveriti najmanje tri različita dana koristeći odgovarajuće tehnike merenja, kao što je navedeno u naučnoj izjavi.

Trenutne pedijatrijske smernice Američke akademije za pedijatriju, Evropskog društva za hipertenziju i hipertenziju Kanade definišu dijagnozu visokog krvnog pritiska u detinjstvu kao sistolni i/ili dijastolni nivo krvnog pritiska koji je veći od 95. percentila vrednosti krvnog pritiska kod zdravih osoba. deca, na osnovu starosti, pola i visine. Trenutno nedostaju podaci o specifičnim nivoima krvnog pritiska u detinjstvu koji bi mogli da predvide kasnija kardiovaskularna stanja, kao što su srčana insuficijencija, zatajenje bubrega, moždani udar ili kardiovaskularna smrt, a samim tim i korišćenje smernica za 95. percentil, a ne mere za visok krvni pritisak kod odraslih.

Kada se visok krvni pritisak dijagnostikuje u mladosti, lečenje može uključivati promene u ishrani, povećanu fizičku aktivnost, smanjenje vremena ispred ekrana (televizija ili drugi digitalni uređaji) i u nekim slučajevima lekove. Studije o preporukama za lekove za visok krvni pritisak kod mladih donekle nedostaju. Postoji samo jedno dugotrajno randomizovano kliničko ispitivanje koje je ispitivalo lekove za visok krvni pritisak kod dece, i to posebno kod dece sa hroničnom bolešću bubrega. Pošto je sada poznato da je primarna hipertenzija glavni tip visokog krvnog pritiska kod mladih, potrebna su ispitivanja koja se fokusiraju na lekove za decu sa visokim krvnim pritiskom koji nisu povezani sa drugim medicinskim uzrokom.

Autori izjave napominju da napori javnog zdravlja na proučavanju i poboljšanju visokog krvnog pritiska kod dece mogu biti teški iz brojnih razloga, ali bi ipak moglo biti korisno prikupiti informacije iz pedijatrijskih baza podataka za izračunavanje i praćenje trendova krvnog pritiska kod dece u odnosu na populaciju varijacije u gojaznosti, fizičkoj aktivnosti, ishrani, nezadovoljenim društvenim potrebama i nepovoljnim iskustvima iz detinjstva. Pored toga, šire intervencije, kao što je smanjenje sadržaja natrijuma u ​​hrani u SAD i pružanje zdravijeg izbora hrane u školama, mogu biti od pomoći u poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja, posebno tokom detinjstva.

„Postoji potreba za većim razumevanjem i većim istraživanjem visokog krvnog pritiska kod mladih“, rekao je Falkner. „Buduće studije za poboljšanje prepoznavanja i dijagnoze visokog krvnog pritiska u ovoj starosnoj grupi, kao i klinička ispitivanja za procenu medicinskog tretmana i preporuku javnih zdravstvenih inicijativa, sve su od vitalnog značaja za poboljšanje povećanja koje vidimo kod hipertenzije kod dece.

Ovu naučnu izjavu pripremila je volonterska grupa za pisanje u ime Saveta za hipertenziju Američkog udruženja za srce; Savet za doživotne urođene srčane bolesti i zdravlje srca kod mladih; Savet za bubrege u kardiovaskularnim bolestima; Savet za životni stil i kardiometaboličko zdravlje; i Savet za sestrinstvo za kardiovaskularne bolesti i moždani udar. Naučne izjave Američkog udruženja za srce promovišu veću svest o kardiovaskularnim bolestima i problemima moždanog udara i pomažu u donošenju informisanih odluka o zdravstvenoj zaštiti. Naučne izjave navode šta je trenutno poznato o nekoj temi i koje oblasti treba dodatno istražiti. Dok naučne izjave daju informaciju o razvoju smernica, one ne daju preporuke za lečenje. Smernice Američkog udruženja za srce pružaju zvanične preporuke Udruženja za kliničku praksu.

Koautori i članovi komisije za pisanje su potpredsednik Samjuel S. Giding, M.D., FAHA; Carissa M. Baker-Smith, M.D., M.P.H., FAHA; Tammi M. Bradi, MD, Ph.D., FAHA; Joseph T. Flinn, M.D., M.S., FAHA; Leslie M. Malle, M.S.N., FAHA; Andrev M. South, M.D., M.S., FAHA; Andrev H. Tran, M.D., M.S., FAHA; i Elaine M. Urbina, M.D., M.S., FAHA.