Bela krvna zrnca pupčane vrpce razvijena su za unapređenje lečenja raka

Bela krvna zrnca pupčane vrpce razvijena su za unapređenje lečenja raka

Tim predvođen istraživačima sa Odeljenja za hematologiju i Odeljenja za molekularnu patologiju, Opšta bolnica u Singapuru (SGH) razvio je platformu za iskorištavanje i poboljšanje urođene sposobnosti belih krvnih zrnaca iz krvi pupčane vrpce za lečenje različitih vrsta čvrstih i krvnih zrnaca. Platforma se dobro pokazala u pretkliničkim studijama i biće stavljena na dalje testiranje u kliničkom ispitivanju faze 1 već 2024. za lečenje leukemije i limfoma.

Nalazi ove studije objavljeni su u časopisu Science Advances.

Bela krvna zrnca, poznata kao gama delta T-ćelije (GDT), imaju antivirusna i antitumorska svojstva. Ove ćelije paze na znake biološkog stresa kao što su kancerogene ili inficirane ćelije u telu i jedna su od prvih linija odbrane od bolesti.

GDT-ćelije se takođe mogu naći u krvi odrasle osobe. Predkliničke studije su, međutim, izvestile da je specifičan podtip GDT ćelija moćniji protiv ćelija raka i da se nalazi u većem broju u krvi pupčane vrpce u poređenju sa GDT ćelijama kod odraslih.

„Većina početnih napora bila je fokusirana na istraživanje upotrebe gama delta T-ćelija kod odraslih kao tretman raka. Nažalost, stope odgovora u ranim kliničkim ispitivanjima su generalno bile niske, a efikasnost lečenja bila podoptimalna. Zbog toga smo odlučili da okrenemo naše umesto toga obratite pažnju na krv iz pupčane vrpce“, rekla je docent Alice Cheung, mlađi glavni istraživač, Odeljenje za hematologiju, SGH, viši autor studije.

Koristeći uzorke krvi pupčane vrpce iz Singapurske banke krvi pupčane vrpce, tim je razvio procese za umnožavanje broja GDT ćelija u uzorcima. Ćelije iz krvi pupčane vrpce su poput novorođenih ćelija i tim pretpostavlja da ove GDT ćelije iz krvi pupčane vrpce mogu imati produžen životni vek koji potencijalno može sprečiti ili odložiti relapse raka.

„GDT dobijen iz krvi pupčane vrpce je sličan mladim ratnicima, potencijalno imaju dugotrajnije efekte i prilagodljiviji su da preuzmu dodatne funkcije. Međutim, trenutno se nedovoljno koriste, sa glavnom zabrinutošću da možda neće biti dovoljno ovih T -ćelije za kliničku primenu, ali naša studija je pokazala da je to potencijalno izvodljivo“, rekao je profesor Goh Ieov Tee, viši konsultant, Odeljenje za hematologiju, SGH, i autor studije.