Antarktički oblaci pomažu u poboljšanju projekcija klimatskih promena

Antarktički oblaci pomažu u poboljšanju projekcija klimatskih promena

Instrument koji je dizajnirao Univerzitet Kranfild sposoban za daljinsku analizu molekula iz vazduha na Antarktiku pomoći će naučnicima da razumeju buduće promene u našoj klimi.

iDirac je jedinstven po tome što za razliku od komercijalnih alternativa može da radi autonomno tokom dužeg vremenskog perioda. Pored uštede do 500.000 funti — cene sličnog komercijalnog uređaja — uređaj koji je dizajnirao Kranfild ima prednost u tome što može da radi na daljinu na neravnom terenu mesecima zaredom.

iDirac se trenutno koristi kao deo projekta Southern Ocean Clouds koji vodi Britanska anketa Antarktika (BAS), koji takođe uključuje Univerzitet Istočne Anglije, Univerzitet Ekseter i Univerzitet Mančester.

Instrument meri molekul koji emituje okean pod nazivom dimetil sulfid (DMS), koji je ključan za formiranje oblaka u udaljenim netaknutim sredinama. Shvatanje ovoga je ključno za razumevanje kako emisije utiču na klimu i kvalitet vazduha, kao i kako se menjaju tokom vremena kao rezultat globalnog zagrevanja.

Valerio Ferači, naučni saradnik na Univerzitetu Kranfild, rekao je: „Antarktik se smatra zamenom predindustrijskog sveta; regionom sa minimalnim ljudskim uticajem. Poboljšano razumevanje oblaka u ovom regionu moglo bi da pomogne da se objasni kako su se oblaci formirali u pre-industrijskom svetu. industrijsko doba kada su antropogene emisije bile mnogo manje nego danas.

„Trenutno su neke od glavnih neizvesnosti unutar klimatskih modela oblaci i aerosoli (koji deluju kao jezgra na kojima se oblaci formiraju). Poboljšanjem našeg razumevanja ključnih procesa koji su uključeni u formiranje i razvoj oblaka, možemo poboljšati njihovu reprezentaciju u klimatskim modelima – na kraju smanjujući taj nivo neizvesnosti.

„Ovo će nam pomoći da sa više samopouzdanja procenimo ulogu aerosola i oblaka u današnjem vremenu u poređenju sa predindustrijskom prošlošću. Zauzvrat, ovo će pomoći da se napravi jasnija slika uticaja ljudskih aktivnosti.

„Kako se klima menja kao posledica porasta koncentracija gasova staklene bašte, tako se povećava i hitnost povećanja tačnosti budućih klimatskih projekcija.

Nalazi će biti od vitalnog značaja za tela kao što je Međuvladin panel za klimatske promene, koji treba da ponudi precizne smernice kreatorima politike o uticaju promena na emisije.