Poraz na Svetskom prvenstvu izaziva sumnju u kondiciju Argentine

Nažalost za navijače Argentine, to nije bio samo loš san. Njihov tim je zaista izgubio 2-1 od Saudijske rabije u jednom od najvećih šokova u 92-godišnjoj istoriji Svetskog prvenstva.

Sada je pritisak na Lionela Mesija i Argentinu, koji ne mogu sebi priuštiti da izgube sledeći meč protiv Meksika u subotu ako žele da održe nade za Svetsko prvenstvo.

„Vreme je da budemo ujedinjeni, okrenemo stranicu i više ne razmišljamo o tome šta se desilo“, rekao je Mesi posle ponižavajućeg poraza od Saudijske Arabije, drugog najslabije rangiranog tima na turniru. „Razmislite, uzmite pozitivne stvari da poboljšate ono što smo pogrešili i razmislite o Meksiku. Uvek smo govorili da ćemo se truditi da pobedimo u svakoj utakmici, a sada više nego ikada.”

Toliko o tome što je Argentina u Katar stigla u idealnoj formi da osvoji treće Svetsko prvenstvo, pošto je prošle godine osvojila Kopa Amerika i imala niz od 36 utakmica bez poraza. Sada se svuda pojavljuju sumnje. Da li su ključni igrači dovoljno spremni? Da li Lionel Scaloni, slučajni selektor Argentine, ima iskustva da se nosi sa pritiskom Svetskog prvenstva? I može li Mesi, koji sada ima 35 godina, još uvek dovesti Argentinu do jedine nagrade u fudbalu koja mu još uvek izmiče?

Zabrinjavajuće, Mesi je govorio o „anksioznosti“ koja se uvukla u njegov tim.

„Gol tako rano (u drugom poluvremenu) nas je povredio, zbunio nas je“, rekao je Mesi. „Znali smo da bi to moglo da se desi u prvoj utakmici, ako ne budemo igrali na najbolji način, i mislim da se to nama desilo. Nismo pronašli učinak ili igru koju smo već dugo demonstrirali.”

Na neki način, poraz od Saudijaca je bio čudan rezultat. Postigli su dva od svoja tri udarca ka golu, a sve u drugom poluvremenu. Argentina je lako mogla imati dva ili tri gola prednosti do poluvremena da nije bilo nekoliko marginalnih ofsajd poziva otkrivenih samo video pregledom. A Argentina je kasno u utakmici stvorila dovoljno šansi da izvuče makar remi.

Ipak, bilo je dovoljno problema da zabrinu i najoptimističnijeg navijača Argentine.

Neki igrači očigledno nisu bili u vrhunskoj kondiciji. Kristijan Romero, centar bek kojeg je Saleh Alšehri prelako zaokružio za prvi gol, nije igrao poslednjih mesec dana u engleskom klubu Totenhem zbog povrede mišića i nije izgledao spreman. Slično tome, Leandro Paredes i napadač Anhel Di Marija igrali su ograničene minute od oktobra nakon povreda.

To što su Romero i Paredes zamenjeni ubrzo nakon drugog gola Saudijske Arabije u 53. bio je pokazatelj da nešto nije u redu.

Centralni vezni Rodrigo De Pol i desni bek Nahuel Molina nisu stalni igrači Atletiko Madrida i nedostajali su im oštrine. De Pol se, posebno, na kraju borio sa neočekivanim intenzitetom i fizičkom snagom Saudijaca.

Đovani Lo Celso, miljenik Skalonija, ali je zbog povrede izbačen sa Svetskog prvenstva, izostao je u sredini terena. Centar bek Nikolas Otamendi počeo je protiv Saudijske Arabije, ali Skaloni bi se mogao odlučiti za Lisandra Martineza protiv Meksika, s obzirom na njegovu bolju formu za Mančester junajted ove sezone.

Već je u prvom poluvremenu postojao krhki pogled na odbranu Argentine, pod ograničenim pritiskom Saudijaca. To je bilo izloženo tokom drugog poluvremena, primoravajući Mesija da se spusti dublje u potrazi za loptom.

Mesi je insistirao dan pre utakmice da je u dobroj formi, uprkos tome što je trenirao pojedinačno dva dana prošle nedelje i na slici sa podstavom oko desnog skočnog zgloba. I dalje ga je bilo rado gledati utakmicu u utorak sa loptom u nogama i kada je dobio prostor, ali se u drugom poluvremenu našao pogubljen. Sa 35 godina mogao je da mu bude teško da igra intenzivne utakmice svaka četiri dana na Svetskom prvenstvu.

Argentina ima tri dana da sredi stvari pre nego što se vrati na stadion Lusail, gde su Saudijci izazvali jedno od najvećih potresa na Svetskom prvenstvu, da igra sa Meksikom. Stadion sa 89.000 mesta takođe će održati finale Svetskog prvenstva 18. decembra,

Golman Emi Martinez rekao je da će Argentina u utakmicu sa Meksikom ući kao da igra za titulu.

„U subotu je naše prvo finale Svetskog prvenstva,“ rekao je on, dodajući da bi rani poraz mogao pomoći da podstakne tim.

„Ako želimo da budemo svetski prvaci, dobro je da se spotaknemo“, rekao je on. „Poteturanje nije pad.“