Naredbe FIFA sudijama Svetskog prvenstva povećavaju trajanje utakmica od 100 minuta

Fudbalska utakmica od 90 minuta pretvara se u 100 plus na Svetskom prvenstvu i to je ono što FIFA želi da pruži navijačima više zabave.

Četiri najduža perioda pauze za jedno poluvreme u fudbalu na bilo kom Svetskom prvenstvu odigrana su u ponedeljak, prema sajtu za statističke analize Opta Joe.

Engleska i Iran su u ponedeljak ušli u 15. minut nadoknade vremena, a sudija je dodao 14 minuta u drugom poluvremenu. Povreda glave iranskog golmana objasnila je prvo, ali je druga izazvala više obrva.

Još više iznenađujuće su bile utakmice Holandije-Senegala i Sjedinjenih Država-Velsa koje su svaka ulazile u 11. minut vremena dodane na kraju za bezbroj vrsta prekida u modernom fudbalu. Utakmica SAD koja je počela u 22:00. ponedeljak u Dohi prešao je u utorak kada se čuo poslednji zvižduk.

Obrazac se nastavio i u utorak kada su Argentina i Saudijska Arabija ušle u sedmi minut dodanog vremena na kraju prvog poluvremena.

„Svrha je da se ponudi više predstave onima koji gledaju Svetsko prvenstvo“, rekao je predsednik FIFA-inog sudijskog komiteta Pjerluiđi Kolina u Kataru uoči turnira.

Kolina je insistirao da direktiva sudijama „nije nešto novo“. Zvaničnici FIFA-e su dugo bili zabrinuti zbog sve manje efektivnog vremena za igru u propisu od 90 minuta.

Godine 2017. Marko van Basten je predložio 60-minutni sat-start za igru kao u košarci kao ideju za istraživanje kada je holandski velikan tada bio tehnički direktor FIFA.

Na Svetskom prvenstvu 2014. u Brazilu, lopta je obično bila u igri oko 60 minuta. To je, prema jednoj statističkoj analizi, smanjeno na između 52 i 58 minuta na turniru u Rusiji 2018.

„Ono što želimo da izbegnemo je da imamo meč koji traje 42, 43, 44, 45 minuta aktivne igre. Ovo nije prihvatljivo“, rekao je Kolina, koga su mnogi smatrali najboljim sudom svoje generacije kada je radio na Svetskom prvenstvu 1998. i 2002. godine.

Video pregled koji je prvi put korišćen na Svetskom prvenstvu pre četiri godine izazvao je neka od savremenih kašnjenja, sa pauzama često od oko dva minuta da bi se proverili incidenti koji su promenili igru.

Proslave golova koje sada traju i dalje su takođe testirale strpljenje FIFA-e.

„Proslava može trajati jedan, jedan i po minut“, rekao je Kolina prošlog petka na brifingu o uputstvima FIFA zvaničnicima njihovih utakmica u Kataru. „Lako je izgubiti tri, četiri, pet minuta samo za slavlje golova i to se mora uzeti u obzir i nadoknaditi na kraju.

Pet golova u drugom poluvremenu u pobedi Engleske nad Iranom od 6-2 pokazuje to, plus VAR preispitivanje da se Iranu dosuđuje penal na kraju 10 minuta nadoknade koja je prvobitno naznačena.

Pomogao je Engleskoj da izvrši 716 dodavanja — što je drugo najviše u bilo kojoj utakmici Svetskog prvenstva koja nije uključivala produžetke.

Ipak, bio je samo jedan gol u drugom poluvremenu u nerešenom rezultatu 1-1 između SAD i Velsa.

Dok se fanovi navikavaju na novu normu dužih igara – a emiteri možda prilagođavaju vreme trajanja programa – trenutno rešenje je verovatno od onih predloženih pre pet godina.

Tim Van Bastena je takođe predložio istraživanje o borbi protiv gubljenja vremena u kasnim utakmicama tako što bi dozvolili sudijama da zaustave sat dok je igra pauzirana pred kraj svakog poluvremena.