Nova studija pokazuje vezu između višeg indeksa telesne mase kod žena i dugotrajnog COVID-a

Nova studija pokazuje vezu između višeg indeksa telesne mase kod žena i dugotrajnog COVID-a

Vest: Novo istraživanje, vođeno od strane dr. Sarah Cuschieri i njenih kolega sa Odeljenja za epidemiologiju i biostatistiku na Schulich School of Medicine & Dentistri, otkrilo je značajnu vezu između višeg indeksa telesne mase (BMI) kod žena i verovatnoće dugotrajnog COVID-a. Studija je analizirala podatke prikupljene iz anketa srednjih i starijih odraslih osoba u 27 zemalja širom Evrope.

Rezultati istraživanja, objavljeni u International Journal of Obesity, pokazuju da su žene izloženije dugotrajnim simptomima COVID-a u poređenju sa muškarcima, bez obzira na njihov BMI status. Međutim, zanimljivo je da se ova veza nije pokazala kod muškaraca. Takođe, muškarci sa višim BMI su čak imali manji rizik od dugotrajnog COVID-a u poređenju sa onima sa nižim BMI.

Dr. Cuschieri ističe važnost ovog istraživanja u razumevanju dugoročnih posledica COVID-19, posebno za osetljive populacije poput gojaznih osoba. Ova saznanja mogu pomoći zdravstvenim radnicima i donosiocima politika u razvoju preventivnih strategija i planova lečenja koji ciljaju na rizične grupe.

Studija takođe naglašava potrebu za daljim istraživanjem ove teme, kako bi se bolje razumela podložnost dugotrajnom COVID-u u različitim zemljama i među različitim zdravstvenim statusima. Ovo će omogućiti razvoj prilagođenih strategija za upravljanje dugotrajnim simptomima COVID-a i poboljšanje individualnih ishoda pacijenata.