Dugi COVID: Vežbe disanja uz pomoć tehnologije ublažavaju simptome

Dugi COVID: Vežbe disanja uz pomoć tehnologije ublažavaju simptome

Jednostavne vežbe disanja koje se rade dva puta dnevno uz korišćenje aplikacije za mobilni telefon mogu pomoći u ublažavanju simptoma dugotrajnog COVID-a, pokazalo je novo istraživanje.

Rezonantno disanje, koje se sastoji od četiri sekunde udisaja i šest sekundi izdisaja kroz nos ponovljenih 10 minuta, značajno je poboljšalo simptome među 13 dugih pacijenata sa COVID-om u studiji Univerziteta u Lidsu, koja je objavljena u časopisu Napredak u nauci i praksi rehabilitacije.

Učesnici su koristili besplatnu aplikaciju za varijabilnost otkucaja srca na svojim mobilnim telefonima, koja je pružala vodiče za disanje koji su im omogućili da prate efekte tehnike. Pratili su efekte pomoću monitora otkucaja srca na grudima dok su završavali vežbe disanja. Podaci iz ovoga, kombinovani sa podacima o pulsu iz pametnog sata koji se nosio tokom trajanja studije, korišćeni su za analizu njihovog napretka.

Nakon četvoronedeljne intervencije, učesnici su prijavili smanjenje simptoma, bolji san i poboljšano fizičko funkcionisanje.

Istraživanje je vodio dr Manoj Sivan, vanredni profesor i konsultant za rehabilitacionu medicinu na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Lidsu, i vođa istraživanja za dugu COVID uslugu u Leeds Communiti Healthcare Trust.

Rekao je: „Dugi COVID može biti veoma iscrpljujući i mnogi od miliona pacijenata širom sveta doživeće izražen poremećaj u zapošljavanju, društvenim ulogama i ulogama nege i učešća u društvu.

„Razvoj novih tretmana za pomoć ovim pacijentima je od vitalnog značaja. Naše istraživanje sugeriše da je rezonantno disanje laka i efikasna tehnika koja može značajno da poboljša simptome. Zahteva malo medicinske intervencije, a tehnologija je pristupačna. Povratne informacije koje smo dobili od pacijenata su bile ogromne. pozitivno.“

Učesnici su imali za cilj da povećaju varijabilnost svog otkucaja srca u aplikaciji za telefon tokom izvođenja vežbe disanja. Varijabilnost otkucaja srca je varijacija vremena između svakog otkucaja srca. Veoma varijabilan broj otkucaja srca obično znači da se vaše telo može prilagoditi mnogim vrstama promena i bolje upravljati stresom. Takvo stanje dovodi do bolje regulacije automatskih telesnih procesa poput krvnog pritiska i disanja.

Veruje se da visoka varijabilnost otkucaja srca odražava stanje odmora i oporavka, dok je niska varijabilnost otkucaja srca povezana sa stanjem ‘bori se ili beži’ i primećuje se kod ljudi sa anksioznošću, bolom i umorom.

Praćenje HRV uz tehnike disanja poznato je kao biofeedback varijabilnosti srčane frekvencije (HRV-B). Prethodne studije HRV-B za druga hronična stanja kao što su astma, depresija, fibromialgija i posttraumatski stres su pokazale da je optimalna frekvencija disanja za poboljšanje simptoma u proseku između 5,5 i šest udisaja u minuti, poznato kao rezonantno disanje.

HRV-B pomaže u obnavljanju autonomne ravnoteže kroz aktivaciju parasimpatičkog nervnog sistema, koji stabilizuje otkucaje srca i krvni pritisak.

Studija, koja je prva koja je testirala HRV-B u dugotrajnom COVID-u, pratila je simptome učesnika koristeći nekoliko rezultata, uključujući COVID-19 Iorkshire Rehabilitation Scale (C19IRS), koju je razvio isti istraživački tim i sada se koristi širom NHS Engleske.