Kineska ekonomija se smanjuje zbog dugotrajnih nevolja Covid-19

Kineska ekonomija se smanjuje zbog dugotrajnih nevolja Covid-19

Kineska ekonomija je usporila u drugom kvartalu 2021. godine, zabeleživši najgori kvartalni učinak od početka 2020. godine, kada je skoro stala usred prvog izbijanja pandemije Covid-19.

Prema podacima koje je u petak objavio kineski nacionalni biro za statistiku (NBS), BDP te zemlje porastao je za samo 0,4 odsto u tri meseca do 30. juna, u poređenju sa istim periodom prošle godine. Na kvartalnom nivou, BDP je smanjen za 2,6%.

U prvoj polovini godine privreda je porasla za 2,5%, što je mnogo manje od cilja Pekinga od 5,5% za 2022. Vlada je u petak priznala da će postizanje cilja BDP-a biti teško u narednim mesecima.

„Postoje izazovi za postizanje našeg očekivanog cilja ekonomskog rasta za celu godinu“, rekao je portparol NBS Fu Linghui na brifingu za novinare. On je napomenuo da osim nevolja pandemije kod kuće, veće globalne cene roba i rastući rizici od stagflacije širom sveta takođe utiču na kinesku ekonomiju.

Pad BDP-a dolazi usred oštre kineske politike nulte COVID-19 zbog novih izbijanja virusa širom zemlje.

Od marta, Peking je uveo blokade u desetinama gradova, uključujući finansijski centar Šangaj. Mere su smanjile aktivnost potrošača i poremetile lance snabdevanja, što je dovelo do zatvaranja većine prodavnica, restorana i fabrika.

Međutim, vlasti su počele postepeno da ponovo otvaraju privredu početkom juna, a ograničenja u nekoliko većih gradova su sada ukinuta. Kako se mere zatvaranja ublažavaju, Fu Linghui je rekao da vlasti očekuju da će se privreda oporaviti u drugoj polovini 2022.