Jedna jednostavna promena može dramatično da pojača efekat vakcina protiv COVID-19

Jedna jednostavna promena može dramatično da pojača efekat vakcina protiv COVID-19

Od pojave vakcina pre više od dva veka, istraživači su proučavali sve vrste načina na koje inokulacija oslabljenim patogenom (ili njegovim delovima) može pripremiti imuni sistem za potpuni napad – istražujući različite doze, agense vakcine i oblike administracija.

Za sve to vreme, vrlo mali broj stručnjaka je istraživao pitanje: da li je važno koja ruka se vakciniše?

Istraživači sa Univerziteta za zdravlje i nauku Oregon (OHSU) sumnjaju da bi to moglo.

Sve je počelo u prvim danima pandemije COVID-19. Zdravstveni radnici koji su učestvovali u studijama o imunološkom odgovoru na nove vakcine protiv COVID-19 pitali su stručnjake u OHSU-u da li treba da menjaju ruke između prvog i drugog uboda.

Tim nije bio siguran koji savet da da. Do tada je većina naučnika samo pretpostavljala da to nije važno.

„Ovo pitanje zaista nije detaljno proučavano, pa smo odlučili da ga proverimo“, kaže specijalista za zarazne bolesti Marsel Curlin.

Kada su Curlin i njegove kolege pročešljali naučnu literaturu, mogli su pronaći samo četiri rada na tu temu. I rezultati su bili pomešani.

Jedno randomizovano kontrolisano ispitivanje među bebama otkrilo je da su vakcinacije protiv gripa date u dobi od 2, 3 i 4 meseca u različitim rukama rezultirale višim nivoima antitela nego kada su date u istoj ruci.

Međutim, novija studija iz 2023. godine otkrila je veći imuni odgovor nakon vakcinacije protiv COVID-19 u istoj ruci, a ne u različitim rukama.

Da bi dobili jasniju sliku, istraživači u OHSU su testirali nivoe antitela kod 947 učesnika koji su primili dve doze vakcine protiv COVID-19.

Polovina kohorte je randomizovana da dobije drugu dozu u istoj ruci kao i prva, dok je druga polovina primila postepene ubode u različite ruke. Četiri nedelje nakon njihove druge doze, antitela u serumu specifična za SARS-CoV-2 bila su 1,4 puta veća kod onih koji su primili vakcinu u različitim rukama.

Podskup od 108 ljudi u 54 para je uparen na osnovu njihovog pola, starosti i vremena vakcinacije, a upoređen je njihov krvni rad.

Uzorci seruma prikupljeni u nedeljama i mesecima nakon vakcinacije pokazali su jasne razlike između grupa. Četiri nedelje nakon drugog uboda, oni koji su primili injekcije u obe ruke imali su do četiri puta povećanje serumskih antitela specifičnih za SARS-CoV-2 u poređenju sa onima koji su dobili injekcije u samo jednu ruku.

Štaviše, ovaj poboljšani imuni odgovor trajao je više od godinu dana nakon primene leka za pojačanje.

„Ispostavilo se da je to jedna od značajnijih stvari koje smo pronašli i verovatno nije ograničena samo na vakcine protiv COVID-a“, pretpostavlja Curlin.

„Možda vidimo važnu imunološku funkciju.“

Curlin i njegove kolege još nisu sigurni šta je to posebna funkcija, niti kako funkcioniše, ali imaju ideju.

Kada se vakcina daje u mišiće, imune ćelije prepoznaju antigene u leku, koje napadače ‘vezuju lisicama’ i odvode ih u limfne čvorove na dalje ispitivanje. Ovo zatim pokreće imuni sistem protiv ovog određenog antigena tako što šalje željene znakove napadača.

Stvar je u tome što se različite strane tela odvode u različite limfne čvorove, tako da izazivanjem imunološkog odgovora na obe strane, telo može biti više na oprezu.

„Promenom ruku, u suštini imate formiranje memorije na dve lokacije umesto na jednoj“, objašnjava Curlin.

To je suprotno od onoga što je otkrila studija iz 2023. Sugeriše da su vakcinacije iste ruke bolje pripremile imuni sistem za COVID-19. Razlog za različite rezultate mogao bi biti zbog vremena serumskih testova krvi.

Studija iz 2023. testirala je krvni serum samo dve nedelje nakon vakcinacije.

Imunske ćelije koje pamte karakteristike antigena, međutim, nastavljaju da rastu i sazrevaju mnogo meseci nakon vakcinacije.

Tek nakon tri nedelje istraživači u OHSU-u su primetili da su injekcije u obe ruke počele da pokazuju bolje rezultate od iste ruke, a ove prednosti su se postepeno poboljšavale, dostižući vrhunac u 4. nedelji i trajale mnogo meseci nakon toga.

Iako je potrebno još istraživanja da bi se razumele prednosti i nedostaci vakcinacije različitih ruku, Curlin kaže da neće oklevati da je promeni za svoj sledeći dopunski lek.