AP: Srbija upozorava da će zaštititi kosovske Srbe ako to ne učini NATO

AP: Srbija upozorava da će zaštititi kosovske Srbe ako to ne učini NATO

Predsednik Srbije pozvao je u nedelju NATO da „radi svoj posao” na Kosovu ili kaže da će Srbija sama krenuti da zaštiti svoju manjinu u otcepljenoj pokrajini.

Vatreno televizijsko obraćanje svom narodu predsednika Aleksandra Vučića usledilo je posle kraha političkih razgovora između lidera Srbije i Kosova ranije ove nedelje uz posredovanje Evropske unije u Briselu.

Srbija je, zajedno sa svojim saveznicima Rusijom i Kinom, odbila da prizna deklaraciju o nezavisnosti Kosova iz 2008. Intervencija koju je predvodio NATO 1999. godine okončala je rat između srpskih snaga i separatista na Kosovu i zaustavila krvavi obračun Beograda protiv većinskih Albanaca na Kosovu.

EU je nadgledala godine neuspešnih pregovora o normalizaciji njihovih odnosa, rekavši da je to jedan od glavnih preduslova za konačno članstvo Kosova i Srbije u bloku od 27 zemalja.

„Nemamo gde, saterani smo u ćošak“, rekao je Vučić. „Sačuvaćemo naš narod od progona i pogroma, ako to ne bude želeo NATO.

On je takođe tvrdio da treba sprečiti „bande“ kosovskih Albanaca da pređu na sever Kosova, gde živi većina kosovskih Srba. Nije ponudio nikakav dokaz za tvrdnju.

Na Zapadu postoje široko rasprostranjeni strahovi da bi Rusija mogla da podstakne svog saveznika Srbiju na oružanu intervenciju na severu Kosova koja bi dodatno destabilizovala Balkan i skrenula bar deo pažnje sveta i NATO-a sa ruskog rata u Ukrajini.

Skoro 4.000 mirovnih snaga predvođenih NATO-om stacionirano je na Kosovu nakon rata 1998-99. i svaka oružana intervencija Srbije ili Rusije tamo bi značila veliku eskalaciju tinjajućeg sukoba u Evropi.

Nakon propasti pregovora uz posredovanje EU, mirovne trupe NATO-a na Kosovu raspoređene su na glavnim putevima na njegovom severu, rekavši da su spremne da zaštite slobodu kretanja za sve strane.

Tenzije između Srbije i Kosova ponovo su porasle prošlog meseca kada je kosovska vlada na čelu sa premijerom Aljbinom Kurtijem objavila da srpska lična dokumenta i registarske tablice vozila više neće važiti na teritoriji Kosova. Iste mere Srbija sprovodi za građane Kosova koji prelaze u Srbiju poslednjih 10 godina.

Manjinski Srbi na Kosovu sa gnevom su reagovali na predložene izmene, postavljanjem blokada na putevima, oglašavanjem sirena za vazdušni napad i ispaljivanjem pušaka u vazduh i u pravcu kosovskih policajaca. Povređenih nije bilo.

Pod očiglednim pritiskom Zapada, Kurti je odložio primenu te mere za mesec dana do 1. septembra, kada se očekuju još nevolja ako se do tada ne postigne kompromis.

Vučić je rekao da će Srbija „naporno raditi“ na postizanju „kompromisnog rešenja u narednih 10 dana“ i optužio kosovsko rukovodstvo da je „samo zainteresovano za ukidanje bilo kakvog traga srpske države na Kosovu“.

Vučić je takođe tvrdio, opet bez dokaza, da kosovska vlada želi „konačno uklanjanje srpskog naroda sa Kosova“ – nešto što su kosovski zvaničnici više puta negirali.