Sednica Saveta Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na kojoj je smenjena dekanka Tatjana Simić, bila je u potpunosti nezakonita, što se može videti iz podnesaka u koje je N1 imao uvid, a što potvrđuju i audio snimci, do kojih je naša redakcija došla.
Kako tvrdi izvor N1, koji je želeo da ostane anoniman, dekanka Tatjana Simić smenjena je nezakonito jer dekan ne može biti lice koje je pravosnažnom presudom osuđeno za izvršenje krivičnog dela, niti lice koje je teže prekršilo Kodeks profesionalne etike BU, niti lice za koje je Agencija za borbu protiv korupcije dala preporuku za razrešenje.
„Predsedavajući doktor Marko Lens je tražio da Savet fakulteta konstatuje prestanak njenog mandata zato što je, navodno, izvršila teške povrede lekarskog etičkog kodeksa zbog nepoštovanja zakonskih i podzakonskih akata u oblasti istraživanja koja uključuju pacijente, a sve na osnovu izveštaja inspekcije Uprave za biomedicinu, koja je telo pri Ministarstvu zdravlja, mišljenja Etičkog odbora Srbije, koje je takođe telo pri Ministarstvu zdravlja i zbog rešenja ministra zdravlja Zlatibora Lončara, kojim se privremeno obustavljaju istraživanja na fakultetu. Ništa od ovoga ne predstavlja uslov, niti razlog za smenu dekanke“, navodi naš izvor, dodajući da ne postoji odluka kojom se utvrđuje da je dekanka izvršila povredu profesionalne etike, niti se rešenje Lončara odnosi na samu dekanku.
Niz protivzakonitosti i nepravilnosti doveo je do toga da samom sednicom predsedava doktor medicine Marko Lens, iako nije zaposlen na Medicinskom fakultetu.
Sednici je prethodila ostavka predsednika Saveta profesora Gorana Stankovića, koja na samoj sednici nije usvojena. Pošto profesor Stanković nije bio prisutan, istom je trebalo da predsedava zamenica Sanja Mazić, koja je podnela ostavku, momentalno usvojenu. Time se stvorila potreba za izborom predsedavajućeg za sednicu, pa je za predsedavajućeg izabran doktor medicine Marko Lens, koji nije zaposlen na Medicinskom fakultetu.
„Prema Statutu fakulteta, predsednik Saveta mora biti zaposlen na Fakultetu, pa samim tim i predsedavajući mora ispunjavati isti uslov. Na ovaj način zaobiđen je Statut fakulteta i Lens je postavljen za predsedavajućeg. Njega je u Savet imenovala Vlada kao predstavnika Republike“, kaže za N1 izvor koji je prisustvovao sednici.
„Čak je i sam Lens u jednom momentu tvrdio da su predsednik i predsedavajući za ovu sednicu isto, te da zbog toga on ima za pravo isključivanje javnosti. U tom momentu on je povredio i Poslovnik o radu Saveta“, dodaje izvor poznat redakciji, objašnjavajući da po Poslovniku samo predsednik može isključiti javnost.
„Nakon što je Lens zapretio da će pozvati policiju, jer se deo Saveta usprotivio isključivanju javnosti, devet profesora Medicinskog fakulteta i predstavnica nenastavnog osoblja napustili su samu sednicu“, naveo je izvor N1.
Iz dopisa koje je sekretarka Medicinskog fakulteta u Beogradu Marija Radovanović uputila Ministarstvu prosvete, Univerzitetu u Beogradu i izbornom veću Medicinskog fakulteta, a do kojeg je N1 došao, može se videti da su protivno Statutu medicinskog fakulteta na funkciju prodekana vraćeni profesorka Nataša Milić i profesor Vladimir Trajković.
„Ovaj momenat sa sednice je takođe važan, zato što je profesorka Nataša Milić postavljena za v. d. dekana“, ističe naš izvor.
