Temperatura u Iraku dostigla 50 stepeni, struja iz generatora i dalje dostupna

Temperatura u Iraku dostigla 50 stepeni, struja iz generatora i dalje dostupna

Domaćinstva u Iraku mogu da koriste struju iz generatora usred ekstremnih vrućina. U Bagdadu i drugim provincijama zabeležene su temperature do 50 stepeni. Očekuje se da će toplotni talas potrajati više od nedelju dana.

U Iraku su ovih dana zabeležene izuzetno visoke temperature, koje su dostigle 50 stepeni, posebno u Bagdadu i još 11 provincija. Dalekovodi su prestali da rade zbog povećane potrošnje struje, naročito u provinciji Kerbala, gde se okuplja više miliona hodočasnika povodom verskog praznika Arbajnu.

Ministarstvo je saopštilo da njihovi timovi trenutno rade na terenu kako bi postepeno obnovili mrežu u narednim satima. Očekuje se da će toplotni talas trajati duže od nedelje, prema informacijama meteorološke službe.

Rast temperatura u Iraku se pripisuje klimatskim promenama i isparenju iz privatnih generatora. Tokom leta, česti nestanci struje dovode do organizovanja demonstracija među građanima.

Većina stanovnika Iraka oslanja se na privatne generatore za snabdevanje strujom, ali često to nije dovoljno za napajanje celih domaćinstava, posebno kada su u pitanju klima uređaji. Ova situacija dodatno otežava život u uslovima ekstremnih vrućina.