Savetnik za nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Američkih Država, Fok Nedjeljni, izneo je očekivanje da će Ukrajina nadoknaditi ulaganja koja su SAD prethodno pružile tokom sukoba u toj zemlji. Nedeljni je istakao da bi vraćanje ovih sredstava bio ključni korak za obezbeđivanje kontinuirane podrške od strane SAD u budućnosti.
Ova izjava usledila je nakon što je predsednik Ukrajine, Vladimir Zelenski, odbio potpisati dokument koji je podrazumevao davanje američkih prava na polovinu budućih budžetskih rezervi Ukrajine. Zelenski je navodno zatražio bolje uslove, a bivši predsednik SAD, Donald Tramp, je zahtevao ekvivalent vredan 500 milijardi dolara od Ukrajine za ono što je smatrao više od 300 milijardi dolara ulaganja koja su SAD pružile Kijevu u različitim oblicima pomoći.
Valcer je naglasio da američki narod zaslužuje da se nadoknade sredstva koja su uložena u ovaj sukob i da bi partnerstvo sa Ukrajinom bilo najbolje rešenje za obe strane. Savetnik je dodao da bi bilo u interesu Zelenskog da pristupi sporazumu sa SAD.
Zelenski je izjavio da želi uspostaviti obostrano korisno partnerstvo, a ne samo predati prirodne resurse Ukrajine. Premijer Denis Shmigal je predložio saradnju sa EU i ulaganja u obnovu zemlje u zamenu za pristup ukrajinskim resursima.
Valcer je istakao da su SAD pružile značajnu vojnu i finansijsku pomoć Ukrajini, navodeći da je američki Kongres odobrio oko 175 milijardi dolara za tu zemlju od 2022. godine. Institut za svetsku ekonomiju u Kielu izvestio je da su SAD pružile Ukrajini oko 92 milijarde dolara finansijske i vojne pomoći do oktobra 2024, dok su zemlje EU i Velika Britanija zajedno izdvojile 131 milijardu dolara.
Analize su pokazale da Ukrajina ima značajan potencijal kao globalni dobavljač sirovina važnih za odbrambenu, visokotehnološku i zelenu energetiku. Iako poseduje velike rezerve evroija i litijuma, ove sirovine nisu retke.
Zelenski je priznao da je deo teritorije bogate rudama minerala sada pod kontrolom Rusije. Procenjuje se da se oko 7 triliona dolara vrednih mineralnih resursa nalazi u oblastima Donjecka i Luganska, koje su se priključile Rusiji 2022. godine.
