Francuski plivač Maršan proglašen za najboljeg sportistu Evrope, Jokić deseti

Francuski plivač Maršan proglašen za najboljeg sportistu Evrope, Jokić deseti

Francuski plivač Leon Maršan proglašen je za najboljeg sportistu Evrope u tradicionalnom izboru Novinskih agencija, dok je košarkaš Denvera i reprezentativac Srbije Nikola Jokić zauzeo deseto mesto.

Izbor je po 67. put organizovala Poljska nacionalna agencija (PAP), a Srbiju je kao i svih prethodnih godina predstavljao Tanjug.

Za najboljeg je izabran Leon Maršan, francuski plivač koji je na Olimpijskim igrama u Parizu osvojio pet medalja, a od toga četiri zlatne i jednu bronzanu. Maršan je ukupno dobio 155 poena.

Drugo mesto u izboru za najboljeg sportistu Evrope pripalo je slovenačkom biciklisti Tadeju Pogačaru (148 poena), a treću poziciju je zaslužio švedski atletičar Armand Duplantis, koji je osvojio 142 boda.

Na četvrtoj poziciji je italijanski teniser Janik Siner sa 113,5 poena, a peto mesto je zauzeo aktuelni svetski šampion u Formuli 1 Maks Ferstapen (71).

Među deset najboljih su i španski fudbaler Rodri (53), švajcarski skijaš Marko Odermat (49), ukrajinska atletičarka Jaroslava Mahučih (43), belgijski biciklista Remko Evenepul (36) i košarkaš Denvera Nikola Jokić (35).

Najbolji srpski teniser Novak Đoković je zauzeo 18. mesto sa 12 poena. Đoković je pet puta u karijeri bio proglašen za najboljeg sportistu Evrope u izboru novinskih agencija i to 2011, 2015, 2018, 2021. i 2023. godine.