F1: Sainz osvaja Veliku nagradu Meksika 2024!

Carlos Sainz je osigurao ubedljivu pobedu na Velikoj nagradi Meksika, vozač Ferrarija se oporavio nakon što je inicijalno izgubio vođstvo od Ferštapena i zabeležio impresivnu četvrtu pobedu u Formuli 1.

Verstappen je na početku trke preuzeo prvu poziciju, ali je Sainz povratio mesto na čelu kolone u 9. krugu. Usledila je drama kada se Verstappen našao u borbi sa titulom rivala Landa Norisa – zbog čega je Ferštapen dobio dve kazne od po 10 sekundi za svoje poteze protiv Britanca.

Taj haos je omogućio Lekleru da se probije na drugo mesto, a od tog trenutka dvojac iz Ferarija je uglavnom neometano dominirao – sve dok Noris nije u završnici stigao Leklera i preuzeo drugo mesto nakon što je Monačanin napravio širok izlazak iz krivine, nakon gubitka kontrole.

Dok je Noris pokušavao da smanji Sainzovo vođstvo, Britanac je na kraju morao da se zadovoljiti drugim mestom dok je njegov bivši timski kolega ostvario pobedu sa 4,7 sekundi prednosti. Lekler je upotpunio duplu podijumsku proslavu Ferarija na trećem mestu, ispred dvojca iz Mercedesa Luisa Hamiltona i Džordža Rasela, gde je sedmostruki svetski šampion izvojevao pobedu u borbi unutar tima.

Posle kazne od 20 sekundi, Ferštapen je napravio impresivan oporavak i završio trku na šestom mestu, što je bio težak dan za Red Bull. Iza njega su se našli vozači HAASa, Kevin Magnusen i Niko Halkenberg koji su završili događaj na sedmom, odnosno devetom mestu.

Između njih se smestio Oskar Pjastri, vozač McLarena koji je uspeo da se probije sa 17. pozicije na startu, dok je Pjer Gazli osvojio poslednji bod za Alpine na 10. mestu.

Lans Strol je kompletirao trku za Aston Martin na 11. mestu, ispred Williams-ovog Franka Kolapinta na stazi, iako je Argentinac kasnije dobio kaznu od 10 sekundi zbog izazivanja sudara u borbi sa Liamom Louson-om u završnici.

Esteban Okon je završio na 12. mestu za Alpine, a Valteri Botas za Kick Sauber na 13. mestu. Kolapinto je nakon kazne klasifikovan na 14. mestu, dok je Džou Guanju završio na 15. mestu.

Louson je trku završio na 16. mestu za RB, dok je za Serša Pereza, vozača Red Bula, trka u njegovom domu završila razočaravajuće, prešavši ciljnu liniju kao poslednji klasifikovani vozač na 17. mestu.

Fernando Alonso je bio primoran da odustane od trke u svom Aston Martinu, što je označilo razočaravajući kraj njegovog 400. vikenda u Grand Prixu, dok su Aleks Albon i Juki Cunoda ispali iz trke nakon kontakta u već u prvom krugu.

NC22Juki CunodaRB Honda RBPT0DNF0

Naredna trka šampionata će biti vožena u Brazilu, 3. novembra, na čuvenom Interlagosu. Pratite Formulu 1 na portalu Okvir!