Novo istraživanje identifikuje veći skup gena koji su uključeni u mutacije krvnih zrnaca povezanih sa starenjem

Novo istraživanje identifikuje veći skup gena koji su uključeni u mutacije krvnih zrnaca povezanih sa starenjem

Naučnici su otkrili 17 dodatnih gena koji pokreću abnormalni rast mutiranih krvnih zrnaca kako starimo. Nalazi, objavljeni 14. maja u Nature Genetics, pružaju potpuniji pogled na genetske faktore koji stoje iza klonalne hematopoeze – procesa koji je povezan sa starenjem i povezan sa povećanim rizicima od raka krvi.

Istraživači sa Vellcome Sanger instituta, Calico Life Sciences, Kalifornija, i Univerziteta u Kembridžu analizirali su podatke sekvenciranja od preko 200.000 pojedinaca u kohorti UK Biobank. Tražili su gene koji pokazuju signale „pozitivne selekcije“ – gde mutacije omogućavaju da se populacije mutantnih ćelija uveliko prošire tokom vremena.

Utvrđeno je da 17 novootkrivenih gena imaju slične asocijacije na bolesti kao i ranije poznate mutacije klonske hematopoeze, naglašavajući njihov klinički značaj u pokretanju akumulacije mutiranih klonova krvnih ćelija.

Otkrivanjem ovih ranije neprepoznatih genetskih pokretača, istraživanje otvara nove puteve za proučavanje molekularnih mehanizama koji leže u osnovi klonske hematopoeze i njene uloge u razvoju bolesti, što dovodi do novih načina za promovisanje zdravijeg starenja. Pored toga, to bi moglo dovesti do boljih genetskih testova koji pomažu u identifikaciji rizika od raka krvi i kardiovaskularnih bolesti.

Kako starimo, naše ćelije akumuliraju nasumične genetske mutacije. Neke od ovih mutacija mogu da obezbede konkurentsku prednost u rastu, omogućavajući mutantnim ćelijama da se umnože i brojčano nadmaše zdrave ćelije, formirajući velike ‘klonove’ ili populacije identičnih mutantnih ćelija. Kada se ova pozitivna selekcija dogodi u matičnim ćelijama krvi, to se naziva klonska hematopoeza. Ovaj proces je povezan sa rakom krvi, kardiovaskularnim oboljenjima i drugim bolestima vezanim za uzrast.

Dok su prethodne studije identifikovale oko 70 gena povezanih sa klonskom hematopoezom, većina nedavno primećenih slučajeva nije uključivala mutacije ni u jednom od ovih poznatih pokretačkih gena. Ovo ukazuje na uključivanje dodatnih genetskih faktora.

Istraživači su krenuli da mapiraju karakteristične obrasce pozitivne selekcije u krvnom sistemu starenja, koristeći podatke sekvenciranja čitavog egzoma od preko 200.000 pojedinaca u kohorti UK Biobank. Identifikovali su 17 gena koji pokreću nakupljanje mutantnih klonova ćelija u našoj krvi, izvan poznatog skupa pokretača.

Uključivanje mutacija u ove novoidentifikovane gene povećalo je prevalenciju klonske hematopoeze za 18% u kohorti UK Biobank, naglašavajući njihov uticaj na starenje.

Dr Michael Spencer Chapman, koautor studije na Vellcome Sanger institutu, rekao je: „Iako su postojeći genetski testovi bili vrijedni za rano otkrivanje bolesti, naši nalazi sugeriraju da postoje mogućnosti za njihovo dalje poboljšanje. Uključivanjem ovih 17 dodatnih gena povezanih sa klonskom hematopoezom, možemo poboljšati metode genetskog testiranja kako bismo bolje identifikovali rizike povezanih karcinoma krvi i kardiovaskularnih bolesti.“

Nick Bernstein, koautor studije, ranije u Calico Life Sciences, Kalifornija, a sada sa sjedištem u NevLimitu, rekao je: „Sa našim novoidentifikovanim genima, sada imamo potpuniju sliku za istraživanje strategija za odlaganje ili preokretanje abnormalnih mutantnih ćelija Preterani rast u krvi za podsticanje zdravijeg starenja čini se da utiču na upalu i imunitet, važne faktore u uslovima kao što su bolesti srca i moždani udar. niz bolesti“.

Dr Jioti Nangalia, stariji autor studije sa Instituta Vellcome Sanger i Vellcome-MRC Cambridge Instituta za matične ćelije Univerziteta u Kembridžu, rekao je: „Naša studija otkriva mnogo širi skup gena koji podstiču akumulaciju mutantnih klonova krvnih ćelija sa godinama, ali ovo je samo početak. Potrebne su veće studije u različitim populacijama da bi se identifikovali preostali geni pokretači i pružili dalji uvid u ovaj proces i veze sa bolestima.“