Život u nepovoljnom kvartu utiče na izbor hrane, debljanje i mikrostrukturu mozga

Život u nepovoljnom kvartu utiče na izbor hrane, debljanje i mikrostrukturu mozga

Vi ste ono što jedete, kaže izreka. Ali nije samo telo pogođeno. Prema istraživanju Medicinske škole UCLA David Geffen, život u nepovoljnom kvartu može uticati na izbor hrane, povećanje telesne težine, pa čak i na mikrostrukturu mozga.

Studija, objavljena u Communications Medicine, otkriva loš kvalitet dostupne hrane, povećan unos kalorija iz hrane sa visokim sadržajem trans-masnih kiselina i okruženja koja ne podstiču fizičku aktivnost — što je sve preovlađujuće u ugroženim naseljima — remeti fleksibilnost obrade informacija u mozak koji je uključen u nagrađivanje, regulaciju emocija i spoznaju.

Prethodno istraživanje je pokazalo da život u ugroženom kraju može uticati na zdravlje mozga, ali u ovoj studiji istraživači su uradili detaljnu analizu korteksa mozga kako bi utvrdili kako život u ugroženom području može da promeni određene oblasti mozga koje igraju različite uloge.

„Otkrili smo da je nedostatak susjedstva povezan s razlikama u finoj strukturi korteksa mozga. Neke od ovih razlika su povezane sa višim indeksom tjelesne mase i u korelaciji sa visokim unosom trans-masnih kiselina koje se nalaze u prženoj brzoj hrani“, rekla je dr Arpana Gupta, ko-direktor Gudman-Luskin centra i direktor Neuroimaging Core.

„Naši rezultati sugerišu da regioni mozga koji su uključeni u nagradu, emocije i sticanje znanja i razumevanja mogu biti pod uticajem aspekata nepovoljnog položaja u komšiluku koji doprinose gojaznosti“, rekao je Gupta, stariji autor. „Ovo naglašava važnost rješavanja problema kvaliteta ishrane u ugroženim naseljima kako bi se zaštitilo zdravlje mozga.“

Nedostatak u komšiluku definisan je kombinacijom faktora kao što su nizak srednji prihod, nizak nivo obrazovanja, gužva i nedostatak kompletnog vodovoda. Ova studija je uključila 92 učesnika — 27 muškaraca i 65 žena — iz šireg područja Los Anđelesa. Prikupljene su demografske informacije i informacije o indeksu telesne mase, a procenjen je nedostatak susedstva u pogledu indeksa deprivacije područja (ADI) korišćenjem Atlasa susedstva Medicinskog fakulteta Univerziteta u Viskonsinu.

Ranije studije su otkrile da su ljudi koji žive u ugroženim naseljima izloženi većem riziku od gojaznosti zbog lošeg kvaliteta dostupne hrane, povećanog unosa kalorija iz hrane sa visokim sadržajem trans-masnih kiselina i okruženja koje ne podstiče fizičku aktivnost.

U ovoj studiji, istraživači su se fokusirali na odnos između ADI i rezultata neuroimadžinga na četiri nivoa moždane kore kako bi detaljnije istražili veze između nedostataka susedstva i strukture mozga. Učesnici su prošli dve vrste MR skeniranja koji, kada se analiziraju u kombinaciji, daju uvid u strukturu mozga, signalizaciju i funkciju.

„Različite populacije ćelija postoje u različitim slojevima korteksa, gde postoje različiti signalni mehanizmi i funkcije obrade informacija“, rekla je dr Lisa Kilpatrik, istraživač u Goodman-Luskin Microbiome Centru fokusirajući se na moždane potpise povezane sa disregulacija mozga i tela, prvi autor studije. „Ispitivanje mikrostrukture na različitim nivoima korteksa omogućava bolje razumevanje promena u ćelijskoj populaciji, procesima i komunikacionim putevima na koje može uticati život u nepovoljnom okruženju.“

Prema rezultatima, lošije ocene ADI su povezane sa komunikacijskim promenama u regionima mozga koji su važni za društvenu interakciju. Druge promene su se desile u regionima koji su uključeni u nagrađivanje, regulaciju emocija i više kognitivne procese – i čini se da na ove promene utiče unos trans-masnih kiselina. Zajedno, nalazi sugerišu da faktori koji preovlađuju u ugroženim naseljima koji podstiču lošu ishranu i nezdravo dobijanje na težini „remete fleksibilnost obrade informacija uključenih u nagradu, regulaciju emocija i spoznaju“.