Smrtnost uzrokovana trudnoćom pala je na nivoe pre pandemije, pokazuju novi američki podaci

Smrtnost uzrokovana trudnoćom pala je na nivoe pre pandemije, pokazuju novi američki podaci

Smrtnost uzrokovana trudnoćom u SAD pala je na nivoe pre pandemije, pokazuju novi vladini podaci.

Oko 680 žena umrlo je prošle godine tokom trudnoće ili ubrzo nakon porođaja, prema privremenim podacima CDC-a. To je manje u odnosu na 817 smrtnih slučajeva u 2022. i 1.205 u 2021. godini, kada je to bio najviši nivo u više od 50 godina.

Čini se da je COVID-19 glavno objašnjenje za poboljšanje, rekla je Donna Hoiert, istraživačica smrtnosti majki iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Koronavirus može biti posebno opasan za trudnice. A, u najgorim danima pandemije, izgoreli lekari su možda povećali rizik ignorisanjem brige trudnica, kažu stručnjaci.

U manjem broju izvoda iz matične knjige umrlih se pominje COVID-19 kao faktor koji doprinosi smrtnim slučajevima povezanim sa trudnoćom. Broj je bio preko 400 u 2021, ali manje od 10 prošle godine, rekao je Hoiert.

Agencija je u četvrtak objavila izveštaj sa detaljima o konačnim podacima o smrtnosti majki za 2022. Takođe je nedavno objavila privremene podatke za 2023. Očekuje se da će se ti brojevi promeniti nakon dalje analize – konačni broj za 2022. bio je 11% veći od privremenog. Ipak, očekuje se da će 2023. završiti manje od 2022, rekao je Hoiert.

CDC broji žene koje su umrle tokom trudnoće, tokom porođaja i do 42 dana nakon rođenja od stanja koja se smatraju povezanim sa trudnoćom. Preterano krvarenje, blokade krvnih sudova i infekcije su vodeći uzroci.

Prema privremenim podacima, 2023. godine bilo je oko 19 smrtnih slučajeva majki na svakih 100.000 živorođenih. To je u skladu sa stopama iz 2018. i 2019. godine.

Ali rasni dispariteti ostaju: stopa smrtnosti kod crnih majki je više od dva i po puta veća od one kod belih i latinoameričkih majki.

„U poslednjih pet godina zaista nismo napredovali u snižavanju stope smrtnosti majki u našoj zemlji, tako da ima još mnogo posla“, rekla je Ešli Stounberner, direktorka za primenjena istraživanja i analitiku March of Dimes.

Organizacija za zastupanje ove nedelje je pokrenula obrazovnu kampanju kako bi navela više trudnica da razmisle o uzimanju niskih doza aspirina ako su u opasnosti od preeklempsije – poremećaja visokog krvnog pritiska koji može štetiti i majci i bebi.

Postoje i drugi napori koji mogu pomoći da se smanji smrtnost i dugotrajni zdravstveni problemi u vezi sa trudnoćom, uključujući pojačane napore u borbi protiv infekcija i rešavanju gubitka krvi, rekla je dr Laura Rajli, akušer iz Njujorka koja se bavi visokim rizikom. trudnoće.

Ali postoji rizik da se takva poboljšanja kompenzuju brojnim faktorima koji mogu smanjiti sposobnost žena da dobiju medicinsku negu pre, tokom i posle porođaja, rekla je ona. Stručnjaci kažu da spisak uključuje zatvaranje ruralnih bolnica i odluku Vrhovnog suda SAD iz 2022. godine koja je ukinula federalno utvrđeno pravo na abortus – i doprinela sagorevanju lekara tako što je izazvala osećaj da se lekari osećaju ograničeno u pružanju nege tokom hitnih medicinskih slučajeva vezanih za trudnoću.

„Mislim da postoje dobre vesti. Napredujemo u određenim oblastima“, rekao je Rajli, glavni ginekolog u Veill Cornell Medicine. „Ali loša i zastrašujuća vest je… da postoje druge političke i društvene snage koje ovo (smanjenje smrtnosti majki) otežavaju.“