Poremećaji spavanja kod roditelja i dece povezani su sa većim roditeljskim stresom

Poremećaji spavanja kod roditelja i dece povezani su sa većim roditeljskim stresom

Stopa roditeljskog stresa je veća među roditeljima koji sami imaju poremećaje spavanja ili imaju decu sa poremećajima sna, prema novoj studiji objavljenoj ove nedelje u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE od strane Reja Merila i Kajle Slavik sa Univerziteta Brigam Jang, SAD., i kolege.

Poznato je da poremećaji spavanja i stresa imaju dvosmernu korelaciju, pri čemu stres promoviše poremećaje spavanja, a poremećaji spavanja podstiču stres. Među roditeljima, smatra se da postoji složena interakcija između njihovog sna, stresa, raspoloženja i umora i sna njihove dece.

U novom radu, istraživači su analizirali podatke o 14.009 zaposlenih osiguranih od strane Deseret Mutual Benefit Administrator (DMBA) u 2020. godini, od kojih su svi imali izdržavanu decu. Ukupno, 2,2% zaposlenih je podnelo medicinske zahteve za lečenje stresa, a 12,5% je podnelo zahteve za lečenje poremećaja spavanja, uključujući nesanicu, hipersomniju ili apneju u snu. 2,0% dece podnelo je jednu ili više medicinskih zahteva za poremećaj spavanja.

Istraživači su otkrili da su, nakon prilagođavanja starosti, pola i bračnog statusa, stope stresa 1,95 (95% CI 1,67–2,28) puta veće kod zaposlenih sa poremećajem spavanja. Konkretno, stope stresa su 3,00 (95% CI 2,33–4,85) puta veće za one sa nesanicom i 1,88 (1,59–2,22) puta veće za one sa apnejom u snu. Pored toga, stopa stresa zaposlenih je 1,90 (95% CI 1,33–2,72) puta veća ako njihovo dete ima poremećaj spavanja, i 2,89 (95% CI 2,20–3,80) puta veća ako njihovo dete ima nesanicu. Studija je takođe otkrila da ako dete ima poremećaj spavanja, stopa roditeljske nesanice i apneje u snu se skoro udvostručuje.

Autori zaključuju da bolje razumevanje veza između kvaliteta sna roditelja i deteta i stresa roditelja može pomoći u poboljšanju lečenja i smanjenju rizika od ovih poremećaja.