Australijski regulatori su odobrili jednostavnu kombinaciju lekova kao efikasan lek za oblik malarije kod dece uzrasta od 2 do 16 godina, otvarajući vrata odobrenjima u drugim zemljama i najavljujući novo oružje u borbi protiv smrtonosne bolesti, prenosi NY Times.
Lek je pojedinačna doza tafenokvina (brend Kozenis), koja se primenjuje zajedno sa tradicionalnim tretmanom hlorokinom. Odobrenje je u ponedeljak objavila neprofitna organizacija Medicines for Malaria Venture, koja je pomogla u razvoju leka.
Tafenohin, koji proizvodi GlakoSmithKline, može da izleči vrstu malarije izazvane Plasmodium vivak, koja je najčešća u južnoj i jugoistočnoj Aziji, Južnoj Americi i na Rogu Afrike.
Lek će biti podnet na odobrenje u devet zemalja, kao i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, rekao je Džordž Jagoe, izvršni potpredsednik kompanije Medicines for Malaria Venture.
Malarija je među najsmrtonosnijim zaraznim bolestima. U 2019. bilo je 229 miliona novih infekcija i 558.000 smrtnih slučajeva; cifre su porasle tokom pandemije Covid-19, na 627.000 smrtnih slučajeva u 2020.
Većina ovih smrtnih slučajeva je u podsaharskoj Africi, gde živi oblik parazita malarije pod nazivom Plasmodium falciparum. Većina smrtnih slučajeva javlja se kod dece mlađe od 5 godina. U oktobru je V.H.O. odobrio prvu vakcinu protiv malarije, takođe napravljenu od strane GlakoSmithKline-a, protiv P. falciparum.
P. vivak izaziva do pet miliona infekcija malarije svake godine; deca uzrasta od 2 do 6 godina imaju četiri puta veću verovatnoću da obole od odraslih.
Parazit je klizav protivnik koji brzo prolazi kroz različite oblike u telu. U krvi, infekcija može izazvati akutne simptome groznice, mrzlice, povraćanja i bolova u mišićima.
P. vivak se takođe može sakriti u jetri, izazivajući relapse mesecima ili čak godinama nakon početnog izlaganja. Ove epizode mogu dovesti do teške anemije, trajnog oštećenja mozga i smrti.
„To je zaštitni znak vivak malarije“, rekao je gospodin Jagoe.
Većina tretmana, uključujući hlorokin, usmereni su na krvni stadijum parazita i stoga ne mogu sprečiti ponovnu pojavu infekcije i njenih povezanih simptoma. Ali tafenohin ide za kolonijama spavača u jetri. U kombinaciji sa hlorokinom, tafenohin može doneti ono što naučnici nazivaju „radikalnim lekom“.
U julu 2018. godine, Uprava za hranu i lekove odobrila je 300 miligrama tafenokvina za radikalno lečenje P. vivak malarije kod odraslih i adolescenata starijih od 16 godina. Regulatori za lekove u Australiji, Brazilu, Tajlandu i Peruu sledili su taj primer sa sličnim odobrenjima.
Nova formulacija za decu se daje kao jedna mala tableta od 50 miligrama raspršena u vodi, što je deci mnogo lakše da uzmu nego trenutni sedmo- ili 14-dnevni kurs pilula razvijenih za odrasle — i stoga je mnogo verovatnije da će biti korišćeni.
„Danas imamo alat za zaustavljanje nemilosrdnog recidiva i kod odraslih i kod dece – korak smo bliže pobedi ove bolesti“, rekao je u saopštenju Dejvid Redi, izvršni direktor kompanije Medicines for Malaria Venture.
Lekovi za P. falciparum se mogu brzo proceniti, ali pošto P. vivak izaziva rekurentnu malariju, ispitivanja zahtevaju mnogo duže praćenje. „Ono što zaista dokazujete ovakvim vivak tretmanima je da za šest meseci nećete dobiti recidiv“, rekao je gospodin Jagoe.
Istraživači su procenili različite doze leka, na osnovu težine, za decu uzrasta od 2 do 15 godina koja su imala najmanje 22 funte. Istraživači su regrutovali 60 dece sa P. vivak malarijom sa tri lokacije u Vijetnamu i jednog u Kolumbiji.
Sva deca su dobila jednu dozu tafenokvina i kurs hlorokina koji je primenjen u skladu sa lokalnim ili nacionalnim smernicama za lečenje aktivne infekcije krvi.
Oko 62 procenta dece je prijavilo neke neželjene efekte, procenat sličan onom kod odraslih i adolescenata, izvestili su istraživači. Nijedan od neželjenih efekata nije bio ozbiljan, iako je tretman izazvao povraćanje kod jednog od petoro dece.
Nakon četiri meseca, efikasnost lečenja u prevenciji recidiva bila je 95 procenata, slično efikasnosti kod odraslih i starijih adolescenata.