Naučnici otkrili ključnu životnu dob kada loše navike počinju ozbiljno da štete zdravlju

Naučnici otkrili ključnu životnu dob kada loše navike počinju ozbiljno da štete zdravlju

Loše navike poput pušenja, konzumacije alkohola i fizičke neaktivnosti počinju ozbiljno da narušavaju zdravlje već od 36. godine života, pokazuje nova studija finskih istraživača sa Univerziteta Laurea.

U studiji koja je pratila učesnike rođene 1959. godine do njihove 61. godine, utvrđeno je da su oni koji su duže vreme pušili, pili i vodili pasivan način života češće završavali sa ozbiljnim fizičkim i mentalnim tegobama, piše Net.hr.

„Što ranije prekinemo sa rizičnim navikama, veće su šanse za zdravu i ispunjenu starost“, poručuje dr Tiaa Kekelainen. Iako, kako navodi, nikada nije kasno da se pređe na zdravije navike – koristi se beleže i kada se promene dogode u srednjim godinama.

Studija je takođe pokazala da:

  • Fizička neaktivnost ima najveći uticaj na loše fizičko zdravlje,
  • Pušenje se uglavnom povezuje sa pogoršanjem mentalnog zdravlja,
  • Alkohol negativno utiče i na mentalno i na fizičko stanje.

Naučnici napominju da su loše navike i loše zdravlje često povezani u oba smera – depresija i bolesti mogu voditi ka pušenju i alkoholu, a iste navike mogu produbiti zdravstvene probleme.

Iako se istraživanje odnosilo na generaciju rođenu krajem pedesetih, rezultati daju važna upozorenja i za današnje mlađe generacije, čije rizične navike uključuju i pojave poput vejpovanja.