Prastara potraga za besmrtnošću napravila je korak napred sa rezultatima studije Aotearoa na Novom Zelandu koja je upravo objavljena u Nature Aging.
Ispitivanje Vaipapa Taumata Rau, Univerziteta u Oklandu pokazuje da dugotrajno lečenje zdravih miševa srednjih godina (jedna godina) lekom koji se trenutno koristi za lečenje raka može da produži njihov životni vek u proseku za 10% do oko tri godine.
U ovoj studiji, miševi su hranjeni kontrolnom ishranom ili istom ishranom uz dodatak leka zvanog alpelisib. Ne samo da su miševi hranjeni ishranom koja sadrži lek živeli duže, oni su pokazali neke znake da su zdraviji u starosti, kao što su poboljšana koordinacija i snaga. Međutim, istraživači su oprezni u vezi sa primenom na ljude jer su miševi tretirani lekom takođe imali neke negativne markere starenja, poput niže koštane mase.
„Starenje se ne odnosi samo na životni vek, već i na kvalitet života“, kaže naučni saradnik dr Kris Hedžes. „Zbog toga smo bili zadovoljni što smo videli da ovaj tretman lekovima ne samo da je povećao dugovečnost miševa, već su pokazali i mnogo znakova zdravijeg starenja. Sada radimo na tome da shvatimo kako se to dešava.“
Glavni istraživač, vanredni profesor Troi Merri, kaže: „Ne sugerišemo da bilo ko treba da izađe i uzima ovaj lek dugoročno kako bi produžio životni vek, pošto postoje neki neželjeni efekti. Međutim, ovaj rad identifikuje mehanizme ključne za starenje koji će biti od koristi u našim dugoročnim naporima da produžimo životni vek i zdravstveni vek. Takođe sugeriše niz mogućih načina na koje bi se kratkoročni tretmani ovim lekom mogli koristiti za lečenje određenih metaboličkih zdravstvenih stanja i mi to sada pratimo.“
Profesor Peter Shepherd kaže da alpelisib cilja na enzim koji se zove PI 3-kinaza.
„Radimo na razvoju lekova za ciljanje PI 3-kinaze više od 20 godina jer dokazi pokazuju da bi oni bili korisni za lečenje karcinoma jer mnogi kanceri imaju prekomernu aktivaciju ovog puta.
„Stoga, sjajno je videti da ovi lekovi mogu imati primenu u drugim oblastima i otkriti nove mehanizme koji doprinose bolestima povezanim sa starenjem. To takođe pokazuje vrednost dugoročnog ulaganja u istraživanja u oblastima kao što je ova.“