Radnici Amazona održali prvi štrajk u Velikoj Britaniji

Radnici Amazona održali prvi štrajk u Velikoj Britaniji

Radnici u skladištu Amazona stupili su u štrajk prvi put u Britaniji u sredu zbog spora oko plata i uslova rada, što je doprinelo talasu industrijskih radničkih akcija širom zemlje podstaknute rastućim troškovima života.

Članovi sindikata glasali su da napuste posao u centru za ispunjenje ovog giganta elektronske trgovine u Koventriju, gradu oko 160 kilometara severozapadno od Londona u blizini Birmingema.

Amanda Gearing, viši organizator u sindikatu GMB, rekla je da osoblje Amazona koje je radilo u teškim uslovima tokom pandemije COVID-19 samo „pokušava da dobije pristojnu platu“. Još jedno veliko pitanje su ciljevi učinka postavljeni algoritmom koji stvara dodatni pritisak na radnike, rekla je ona.

Sindikat se bori za veće povećanje plate od ponude kompanije, za koju kaže da iznosi dodatnih 50 penija (61 cent) na sat.

Amazon, koji upravlja sa 28 centara za ispunjavanje obaveza u Ujedinjenom Kraljevstvu, saopštio je da je 2.000 radnika zaposleno u objektu u Koventriju. Sindikat kaže da je 98 odsto onih koji su učestvovali u glasanju odlučilo da štrajkuje, a Amazon kaže da je to samo 178 radnika.

Kompanija je rekla da nudi „konkurentnu platu“ počevši od 10,50 do 11,45 funti na sat, u zavisnosti od lokacije. Amazon kaže da je to povećanje minimalne plate po satu za zaposlene od 29 odsto od 2018.

Poslovanje Amazon-a sa sedištem u Sijetlu procvetalo je tokom pandemije, ali, kao i druge tehnološke kompanije, poništava nedavne ekspanzije jer se suočava sa ekonomskom neizvesnošću. Ovog meseca je najavljeno 18.000 otpuštanja.

Osoblje Amazona je najnovija grupa britanskih radnika koja se pridružila redovima protesta jer visoke cene hrane i energije izazivaju najveću inflaciju u poslednjih nekoliko decenija. Medicinske sestre, radnici hitne pomoći, mašinovođe, granično osoblje, instruktori vožnje, vozači autobusa, nastavnici i poštanski radnici napustili su svoja radna mesta poslednjih meseci zahtevajući veće plate usred krize troškova života.

Amazon se rutinski suočava sa protestima i odlascima radnika koji žele veće plate i bolje uslove rada, uključujući i druge delove Evrope, kao što su Španija i Nemačka.

Prošle godine, na Crni petak, koalicija sindikata i grupa za zastupanje koordinirala je napuštanje u više od 30 zemalja u okviru kampanje pod nazivom „Napravi Amazon da plati“. Organizatori su rekli da žele da kompanija poveća plate za radnike po satu, produži bolovanje i prekine svoje napore da se odbrani od sindikalne organizacije, između ostalog.

U oktobru je kompanija suspendovala desetine radnika u skladištu u Njujorku nakon što su mnogi od njih organizovali protest i odbili da se vrate u svoje smene nakon požara u kompaktoru smeća.