Izloženost ‘zauvek hemikalijama’ tokom trudnoće povezana je sa povećanim rizikom od gojaznosti kod dece

Izloženost ‘zauvek hemikalijama’ tokom trudnoće povezana je sa povećanim rizikom od gojaznosti kod dece

Rizici od izlaganja „zauvek hemikalijama“ počinju čak i pre rođenja, potvrđuje nova studija, potencijalno postavljajući decu za buduće zdravstvene probleme.

Izloženost per- i polifluoroalkil supstancama (PFAS) tokom trudnoće bila je povezana sa nešto višim indeksima telesne mase i povećanim rizikom od gojaznosti kod dece, prema novoj studiji Environmental Health Perspectives koju su vodili istraživači sa Univerziteta Braun.

Iako je ova veza predložena u prethodnim istraživanjima, podaci su bili neubedljivi. Nova studija uključuje mnogo širi skup podataka sa istraživačkih lokacija širom zemlje, rekao je glavni autor Jun „Džejmi“ Liu, postdoktorski istraživački saradnik iz epidemiologije na Školi javnog zdravlja Univerziteta Braun.

„Nalazi su zasnovani na osam istraživačkih kohorti lociranih u različitim delovima SAD, kao i sa različitim demografskim podacima“, rekao je Liu. „To čini nalaze naše studije generalizovanijim za populaciju u celini.“

ECHO je nacionalni istraživački program koji podržava NIH sa ciljem razumevanja efekata širokog spektra ranih uticaja životne sredine na zdravlje i razvoj dece. Studija je koristila podatke prikupljene tokom dve decenije od 1.391 dece uzrasta od 2 do 5 godina i njihovih majki. Bili su upisani u ECHO istraživačke lokacije u Kaliforniji, Ilinoisu, Masačusetsu, Koloradu, Nju Hempširu, Džordžiji i Njujorku.

Hiljade pojedinačnih PFAS se koriste u tekstilu koji odbija ulje i vodu, proizvodima za ličnu negu, peni za gašenje požara, ambalaži za hranu, medicinskim proizvodima i mnogim drugim proizvodima za domaćinstvo. Toksični PFAS su neverovatno izdržljivi i smatra se da ostaju u životnoj sredini hiljadama godina, zbog čega su postali poznati kao „zauvek hemikalije“.

Istraživači su analizirali nivoe sedam različitih PFAS u uzorcima krvi prikupljenim od majki tokom trudnoće. Zatim su izračunali indeks telesne mase svakog deteta, približnu meru telesne masti.

Istraživači su otkrili da su viši nivoi PFAS u krvi majke tokom trudnoće povezani sa nešto višim BMI. Povećan rizik od gojaznosti primećen je podjednako kod muške i ženske dece.

Ove asocijacije su primećene čak i na niskim nivoima izloženosti PFAS, rekao je stariji autor Džozef Braun, profesor epidemiologije i direktor Centra za zdravlje dece u životnoj sredini Braunove škole javnog zdravlja. Ovo je važno napomenuti, rekao je Braun, budući da se izloženost PFAS-u promenila tokom vremena jer su neki proizvođači dobrovoljno ukinuli njihovu upotrebu kao odgovor na zabrinutost povezanih efekata na zdravlje, kao i postojanost životne sredine.

„Činjenica da vidimo ove asocijacije na relativno niskim nivoima u savremenoj populaciji sugeriše da iako je upotreba PFAS u proizvodima smanjena, trudnice danas mogu biti u opasnosti od štete“, rekao je Braun. „To znači, prema našim nalazima, da bi i njihova deca mogla biti izložena riziku od štetnih zdravstvenih efekata povezanih sa PFAS-om.“

Tokom proteklih 10 godina, Braun je bio uključen u više studija o efektima PFAS-a na zdravlje dece. Ova vrsta podataka, rekao je on, može pomoći u informisanju i uticati na ekološku politiku i bezbednosne smernice.

„Postoji kontinuirano interesovanje za razumevanje efekata izloženosti niskog nivoa PFAS na zdravlje dece“, rekao je Braun. „Studije poput ove mogu pomoći istraživačima i kreatorima politike da bolje shvate rizike PFAS-a kako bi preduzeli efikasne akcije za zaštitu ugroženog stanovništva.

Liu je rekao da će buduća istraživanja ispitati povezanost između izloženosti majke PFAS i zdravstvenih ishoda povezanih sa gojaznošću kod starije dece, a na kraju i tinejdžera i odraslih.