Bebe su bolje zaštićene od velikog kašlja ako je mama vakcinisana tokom trudnoće

Bebe su bolje zaštićene od velikog kašlja ako je mama vakcinisana tokom trudnoće

Majke koje su vakcinisane protiv velikog kašlja (pertusisa) tokom trudnoće imaju bebe za koje je 70% manja verovatnoća da će dobiti infekciju hripavcem u detinjstvu, u poređenju sa bebama nevakcinisanih majki.

Nalazi, objavljeni u Pedijatriji, potiču iz kolaborativne studije koja uključuje Menzies School of Health Research. Studija je razmatrala četiri godine podataka o vakcinaciji od skoro 280.000 rođenih širom Severne teritorije, Kvinslenda i Zapadne Australije.

Veliki kašalj je veoma zarazna infekcija respiratornog trakta koja je potencijalno opasna po život. To je takođe bolest koju treba prijaviti na nacionalnom nivou u Australiji. Veliki kašalj će verovatno biti najteži za bebe u prvih nekoliko nedelja života.

Podržani australijskim podacima zasnovanim na populaciji, ovi nalazi podržavaju preporuku za vakcinaciju protiv pertusisa tokom trudnoće između 20 i 32 nedelje kako bi se sprečile infekcije velikog kašlja kod beba mlađih od 6 meseci.

Istraživanje je takođe razotkrilo da bebe rođene od vakcinisanih majki možda neće dobro reagovati na svoju prvu vakcinu protiv pertusisa. Postojala je zabrinutost da raspored vakcinacije odojčadi, koji počinje sa 2 meseca, ne bi bio toliko efikasan da je majka vakcinisana tokom trudnoće, ali nije otkriven značajan uticaj.

Vakcina protiv pertusisa je trenutno dostupna besplatno u Australiji u kombinaciji sa difterijom i tetanusom. Trudnice dobijaju jednu injekciju, dok se bebe vakcinišu u pet faza. Ovo istraživanje je obuhvatilo 9.996 parova majka-dete na severnoj teritoriji.

Epidemiolog perinatalnih i pedijatrijskih infektivnih bolesti dr Annette Regan kaže: „Ovo istraživanje pruža dodatno uveravanje u prednosti vakcinacije protiv pertusisa kod majki u Australiji. Vakcinacija protiv velikog kašlja kod majki je od vitalnog značaja za zaštitu beba od velikog kašlja u prvim mesecima života, posebno pre imaju pravo na svoju prvu vakcinu protiv hripavca sa dva meseca starosti“.

Koautor studije i Menzies viši naučni saradnik, dr Majkl Binks kaže: „Ovi nalazi podržavaju potrebu da se podigne svest o važnosti vakcinacije tokom trudnoće.

„Studija je otkrila da je primena vakcine protiv hripavca kod majki najniža u Severnoj teritoriji i Zapadnoj Australiji. S obzirom na nedavne napore da se poboljša primena u ovim regionima, sada je opravdana savremenija procena.“