Istraživači pećina naišli su na praistorijsku šumu na dnu džinovske vrtače u Južnoj Kini ranije ovog meseca. Ovakve vrtače su na kineskom takođe poznate kao Tiankeng, ili „Nebeska jama“.
Na dubini od 192 metra, na dnu jame nalazi se drevna šuma koja obuhvata skoro tri fudbalska terena, sa drvećem visokim preko 30 metara. A prema kineskoj vladi, to je jedna od 30 ogromnih vrtača u okrugu.
Ponor su otkrili istraživači pećina izvan sela Ping’e u okrugu Leie, južnokineskog autonomnog regiona Guangki Zhuang. Tim istraživača se spustio u jamu 6. maja, gde je pronašao drevno drveće i drugi biljni svet, navodi se u saopštenju Guangsija.
Karst je vrsta topografije, idealna za geološka čuda kao što je vrtača u okrugu Leje, nastala rastvaranjem podzemnih voda krečnjačke stene ispod površine, prema Geološkom zavodu SAD. Oko 20% Sjedinjenih Država čine kraški pejzaži, uključujući atrakcije kao što su Karlsbadske pećine u Novom Meksiku i Mamutova pećina u Kentakiju.
Prema NASA-i, oko 13% Kine je pokriveno kraškom topografijom, a region Guangsi je najbolji primer njegove lepote.
Kraški pejzaži variraju po veličini i obliku u zavisnosti od okolne klime, rekao je za Live Science Džordž Veni, izvršni direktor Nacionalnog instituta za istraživanje pećina i karsta.
„U Kini imate ovaj neverovatno vizuelno spektakularan krš sa ogromnim vrtačama i džinovskim ulazima u pećine i tako dalje“, rekao je Veni. „U drugim delovima sveta izađete na krš i zaista ništa ne primetite. Ponornice su možda prilično prigušene, samo metar ili dva u prečniku. Ulazi u pećine mogu biti veoma mali, tako da morate da se stisnete. u njih.“
Venijev institut je sestrinska organizacija tima koji je otkrio novu vrtaču, Instituta za geologiju karsta Kineskog geološkog zavoda. Čen Liksin, koji je predvodio tim ekspedicije u pećinu Guangsi, rekao je da je praistorijsko drveće na dnu jame visoko skoro 39 metara i da je gusto grmlje na šumskom tlu visoko do ramena, navodi se u saopštenju Guangsija.