Opozicija o saopštenju VJT o zvučnom topu: „Učestvuje u prikrivanju upotrebe, treba da ispitaju Brnabić“

Opozicija o saopštenju VJT o zvučnom topu: „Učestvuje u prikrivanju upotrebe, treba da ispitaju Brnabić“

Lider Pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović ocenio je da oni koji danas prikrivaju upotrebu zvučnog topa na protestu 15. marta prošle godine, nakon više od 2.000 svedočenja ljudi, od kojih su mnoga potvrđena medicinskom dokumentacijom, učestvuju u prikrivanju terorizma.

„To su tužilaštvo, medijski glasnogovornici, politički vrh, Nenad Stefanović, Aleksandar Vučić, Ana Brnabić, Dragan J. Vučićević, Ivica Dačić… Ovo je spisak za hapšenje“, navodi Manojlović.

Pita i kako tužilaštvo objašnjava da je veliki broj ljudi prijavio isto iskustvo u isto vreme, šta se dogodilo na terenu i ko je naredio korišćenje soničnog oružja.

„U pitanju su isti oni koji danas naređuju prikrivanje zločina“, ističe Savo Manojlović.

Smatra da do istine o upotrebi akustičnog oružja može da dovede samo potpuna i nezavisna istraga, u kojoj neće biti zaštićenih.

„Korov se mora očistiti iz korena“, zaključuje Manojlović.

SRCE: Tužilaštvo da ispita Brnabić

Stranka SRCE pozvala je danas tužilaštvo da ispita predsednicu Narodne skupštine Anu Brnabić, koja je pozivajući se na navodne nalaze istrage, izjavila da je cilj protesta 15. marta prošle godine bio ubistvo predsednika Aleksandra Vučića i njegove porodice, kao i izazivanje građanskog rata.

Iz ove stranke navode da je izjava Brnabić jedan je od „najmonstruoznijih pokušaja da se sa pozicije nosioca najviše državne funkcije svesno izazove panika, strah i nestabilnosti među građanima Srbije“.

„Predsednica Skupštine mora da objasni kako se u pripremu građanskog rata uklapa zvučni top, koji ne poseduje opozicija već MUP, što je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i potvrdio rekavši da su ti „sonični sistemi“ kupljeni 2021. godine, iako nisu dozvoljeni zakonom, i da se nalaze u magacinima“, navode iz stranke SRCE.

Oni podsećaju i da je Evropski sud za ljudska prava doneo privremenu meru kojom je vlastima u Srbiji naložio da na budućim protestima spreče korišćenje bilo kakvog zvučnog oružja za kontrolu mase.

„Specijalna izvestiteljka UN za torturu, Alis Džil Edvards, javno je istakla potrebu za sprovođenjem odgovarajuće i nezavisne istrage o ovom incidentu. Earshot, međunarodna neprofitna organizacija specijalizovana za audio istraživanja u oblasti ljudskih prava, sprovela je analizu zvučnih zapisa i objavila izveštaj u kojem navodi da je „veoma verovatno” korišćeno akustično oružje, odnosno uređaj tipa Vortex Ring Gun. Amnesty International pružio je pravnu i logističku podršku u procesu podnošenja zahteva Evropskom sudu za ljudska prava u vezi sa zabranom upotrebe zvučnih topova“, ističu.

Srbija centar (SRCE), takođe, postavlja pitanje šta su radile Bezbednosno informativna agencija i Vojnobezbednosna agencija da spreče navodni „pokušaj ubistva predsednika i izazivanje građanskog rata“.

„Podržavamo zahtev da se zvanično otkriju svi detalji ove istrage, jer ako Tužilaštvo bude profesionalno radilo svoj posao javnost će konačno saznati punu istinu o ovom slučaju. U suprotnom, sve će ostati na „Informer politici“ neosnovanih optužbi sa ciljem da se zaustavi sunovrat rejtinga Aleksandra Vučića, a istina će da padne u zaborav, baš kao i u brojnim prethodnim aferama i „atentatima“, počev od misterioznog oružja u Jajincima, priča o „nevidljivim snajperistima“, do navodnog pokušaja dizanja u vazduh gasovoda kod Kanjiže“, zaključili su iz stranke SRCE.