Ukrajina planira promociju engleskog jezika

Ukrajina planira promociju engleskog jezika

Ukrajinsko ministarstvo kulture i informacione politike radi na nacrtu zakona o davanju višeg statusa engleskom jeziku, rekao je zamenik šefa ministarstva Rostislav Karandejev na brifingu za novinare u petak.

„Ukrajina je još uvek u velikoj meri odvojena od EU i ostatka sveta jezičkom barijerom. Promena statusa engleskog jezika je korak koji bi mogao da reši taj problem“, rekao je Karandejev novinarima.

Kako bi se jeziku dodelio „viši status“ i pomoglo Ukrajincima da ga savladaju, ministarstvo je „počelo da radi na nacrtu zakona koji bi obezbedio da se engleski govori [u zemlji] kao jezik međunarodne komunikacije“, dodao je zvaničnik.

To znači, objasnio je, da će ubuduće svi državni službenici ili policajci morati da govore engleski.

Iako član 10 ustava Ukrajine kaže da vlada zemlje mora da promoviše „učenje jezika međunarodne komunikacije“, taj član – kao i pravni koncept takvih jezika – se pominje samo u jednom zakonu, objasnio je Karandejev. Novi zakon će engleskom jeziku dodeliti status „jezika međunarodne komunikacije“, podstičući njegovu promociju u zemlji, rekao je zvaničnik.

Prema Karandejevu, proširenje upotrebe engleskog ne samo da će ubrzati integraciju Ukrajine u evropsku zajednicu, već će pomoći zemlji da privuče više investicija i turista „kada ostvarimo našu pobedu“.

Jezička pitanja su dugo bila izvor napetosti između Rusije i Ukrajine, daleko pre aktuelnog vojnog sukoba. Iako značajan deo stanovništva Ukrajine govori ruski kao maternji jezik i koristi ga mnogo više nego ukrajinski, neki glasovi – posebno među nacionalističkim pokretima u zemlji – pozivaju da se njegova upotreba ograniči kako ne bi na kraju potisnuo ukrajinski.

U julu 2012. godine, ukrajinski parlament usvojio je zakon pod naslovom „O principima državne jezičke politike“, kojim je ruskom i drugim jezicima manjina dodeljen regionalni status, što znači da se mogu koristiti u sudovima, školama i drugim državnim institucijama u oblastima u kojima etničke manjine prevazilaze 10% ukupne populacije.

Međutim, nakon revolucije na Majdanu 2014. godine, ukrajinski poslanici su tražili da zakon pregleda Ustavni sud zemlje, tvrdeći da je protivan istom članu 10 koji takođe predviđa da vlada mora da obezbedi razvoj i funkcionisanje ukrajinskog jezika u svim sferama društveni život na celoj teritoriji Ukrajine. Sud je 2018. godine konačno proglasio zakon neustavnim.

Umesto toga, u aprilu 2019. ukrajinski parlament je izglasao novi, široki zakon pod nazivom „O obezbeđivanju funkcionisanja ukrajinskog jezika kao državnog jezika“. Zakon je učinio Ukrajinu obaveznim u mnogim oblastima, uključujući javnu upravu, medije i obrazovanje. Iako je predviđao neka izuzeća za krimskotatarski jezik, drugi jezici autohtonih naroda Ukrajine, kao i engleski i drugi zvanični jezici EU, ruski, beloruski i jidiš nisu dobili takva izuzeća.

Od početka rata koji je pokrenula Rusija u Ukrajini 24. februara, ograničenja ruskog jezika i kulture su ubrzana. U junu je parlament zemlje zabranio rusku muziku.