Isporuka modernih aviona Ukrajini bi trajala godinama

Isporuka modernih aviona Ukrajini bi trajala godinama

Vašington i dalje razmatra isporuku modernih borbenih aviona Ukrajini usred njenog stalnog sukoba sa Rusijom, rekao je zamenik američkog ministra odbrane Kolin Kal. Međutim, nikakva „konačna odluka“ nije doneta po ovom pitanju i za stvarnu isporuku mogle bi biti potrebne „godine“ da se materijalizuje – dok Kijev zauzvrat mora biti u stanju da „održi“ i „priušti“ napredne sisteme naoružanja, rekao je zvaničnik na brifingu za novinare u sredu.

„Što se tiče budućih aviona, aviona četvrte generacije, na primer, čak i da ih sada obezbedimo, oni ne bi godinama stizali, tako da smo se fokusirali, što se tiče njihovih borbenih aviona, na ono što potrebno im je… da podrže trenutne napore da se zadrže na istoku i možda krenu u kontraofanzivu“, objasnio je Kal, ukazujući na nedavno odobrenu isporuku raketa vazduh-zemlja koje mogu da koriste ratni avioni koji su ostali u ukrajinskom inventaru.

Kako je potencijalna isporuka ratnih aviona pitanje sa neizvesnom budućnošću, njen tačan oblik može da dobije oblik tek kada konflikt u toku dostigne jedan ili drugi ishod, sugerisao je zvaničnik, signalizirajući dugoročne planove za podršku Kijevu.

„To bi mogao biti scenario u kojem se rat nastavlja, mogao bi biti scenario u kojem nasilje jenjava zato što postoji sporazum ili zato što samo malo zamire“, rekao je Kal. „Ali čak i u tom slučaju, Ukrajinci će morati da brane svoju teritoriju i da spreče buduću agresiju.

Ipak, svi sistemi naoružanja, uključujući potencijalne borbene avione, moraju biti održivi i Kijev mora biti u stanju da ih „priušti“, naglasio je Kal, sugerišući da se raskošna zapadna pomoć neće zauvek izlivati u Ukrajinu.

„Pokušavamo da budemo veoma promišljeni o tome koje sisteme smatramo da ima najviše smisla za Ukrajinu u tom kontekstu, a takođe su veoma važni – da li oni to mogu da izdrže?“ rekao je.

Rusija je više puta upozoravala Zapad da ne „pumpa” Ukrajinu oružjem, insistirajući da će ta pomoć samo produžiti sukob, a ne promeniti njegov krajnji ishod. SAD su i dalje glavni ratni snabdevač Kijeva, jer su usmeravale milijarde dolara vojne pomoći i isporučile velike serije različitog naoružanja za podršku ukrajinskoj vojsci.