Utvrđeno je da društveni mediji doprinose povećanju kozmetičkih procedura

Utvrđeno je da društveni mediji doprinose povećanju kozmetičkih procedura

Influenceri na društvenim mrežama doprineli su da ljudi koriste kozmetičke procedure kako bi poboljšali svoj izgled, pokazuju istraživanja.

Influenseri na Instagramu koji su imali procedure – kao što su botoks i fileri za usne i lice – imaju tendenciju da promovišu prednosti poboljšanja bez otkrivanja nedostataka, pokazalo je istraživanje.

Učesnici su ispitivani o tome kako koriste Instagram i filtere za lice – softver koji manipuliše oblikom lica na ekranu – kako bi informisali svoje odluke o kozmetičkim procedurama.

Studija je pokazala da su svi učesnici tražili informacije o kozmetičkim procedurama kod influensera na Instagramu.

Priče uticajnih osoba o transformaciji tela bile su ključne za učesnike koji su tražili informacije i preporuke o kozmetičkim procedurama, kažu istraživači.

Ispitanici su otkrili da su influenseri povezani – više nego slavne ličnosti – jer su mogli da vide dokaze o procedurama na stvarnim ljudima.

Istraživači su takođe analizirali dodatne izvore podataka, kao što je upotreba hashtagova kao što su #dermafillers #botok i #lipfillers, kako bi se razumelo kako Instagram oblikuje ideale lepote.

Takođe su ispitali uticaj filtera za lice na društvenim platformama koje preklapaju potencijalne hirurške opcije na selfije koristeći proširenu stvarnost (AR).

Studija je otkrila da bi digitalni filteri za poboljšanje mogli da navedu potrošače na kozmetičke procedure u nadi da će oživeti digitalno poboljšane verzije sebe.

Istraživači kažu da podaci otkrivaju kako influenseri često ne uspevaju da istaknu rizike povezane sa kozmetičkim procedurama prikazujući poboljšanja kao samo još jednu vrstu kozmetičkog tretmana kao što su manikir ili nadogradnja kose.

Stručnjaci veruju da studija baca svetlo na tamniju stranu društvenih medija i tehnologija za poboljšanje tela gde Instagram može trivijalizirati rizike kozmetičkih intervencija, a AR tehnologija promoviše nerealne standarde lepote.

„Studija je otkrila tendenciju da se kozmetičke procedure prikazuju kao lake i normalne na društvenim medijima — kao što su fileri normalni kao i manikir. Ovo, zajedno sa podacima o uticaju filtera za lice i aplikacija za digitalno poboljšanje, pomaže nam da razumemo efekat platforme zasnovane na slikama, kao što je Instagram, o donošenju odluka potrošača. I još alarmantnije o našem imidžu tela“, kaže dr Viktorija Rodner sa Poslovne škole Univerziteta u Edinburgu.